Antidepressant Zoloft vs Asentra 22.04.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Umbes kuu aega tagasi hakkasin vähendama AD Asentra, olin pikalt 25mg peal ja siis 10mg. Aga 3 nädalat tagasi tekkis tagasilöök, kuna oli vaja siiski tööl edasi käia, läksin uuesti 50mg peale, mida võtsin ka alguses. Siis arvasin, et võiks proovida originaalravimit Zolofti ehk on parem jne. Nüüd olen seda 16 päeva võtnud ja tunne on vale, ärevust on ikka, justkui nagu läbi filtri elaksin, ärritun kergesti. Mul on tunne, et Asentra mõjus mulle siiski paremini, sest seda võttes mul sellist tunnet polnud. Nüüd küsimus, et kas on ok, et lähen jälle Zoloftilt üle Asentrale või on see liiga selline riskimine ja eksperimenteerimine? Mul on tegelikult 10.05 aeg ka psûhhiaatri juurde, kelle juures ma varem käinud pole ja ilmselt vahetatakse seal ravimid üldse täiesti teiste vastu välja. Aga hetkel tahaksingi teada, et kas selline Zoloftilt Asentrale ûleminek on ok?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ravimi võtmisel peab seisund paranema. Kui seda ei toimu, siis on vaja ravimi annust muuta või ravimit.
Iga inimene ainulaadne ja ravimiga "katsetamine" seega ka isikupärane.
1) Psüühikahäirete (eriti funktsionaalsete) korral ravimid-tabletid – nende osakaal on 1/10 tervise tugevdamise vajalikust repertuaarist. See kehtib ka teie puhul.
2) Harjutuste: sotsiaalsed, somaatilised, meelelised, hingelised ja eetilised e. eluviisi muutmine – nende osakaal 9/10. See vajalikud ka teile.
3) Kui loodame ainult arstirohule ja kasutame ainult arstirohtu (AD), siis jätame juu suure osa tervenemise võimalustest kasutamata ja see ei ole hea.
See 9/10 kehtib depressiooni-stressi kui
a) omaette haiguse (depressiivne episood, korduv depressioon, püsivad meeleoluhäired jne) ravimisel,
b) kehtib depressiooni-stressi kui psüühikahäiretega (vt RHK-10) kaasneva depressiooni-stressi ravimisel,
c) kehtib kehaliste häirete ja kehaliste häiretega kaasnevate psüühikahäirete-hingevalu kõrvaldamisel,
c) kehtib sotsiaalsete probleemide lahendamisel.
Rõõmsameelset gtegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet