Öine higistamine ja stress 15.04.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Higistan öösiti meeletus koguses. Tekk ja lina ujub, padi on märg, ärkan öösiti kuivatamiseks ja kuivemale voodinurgale kolimiseks vahel korduvalt. Kõik veretestid (sh hormoonid, kilpnääre) on tehtud ja ideaalsed, aga higistan ikka. Magan paljalt, olen meeleheites soetanud mõne kalli sule jt jahutava funktsiooniga teki, aga suurt kasu pole. Higistamine algas ca 8 a tagasi esimese rasedusega ja on käinud lainetena, päris ära läinud aga pole. Viimasest sünnitusest peagi 4 aastat. Lastega on palju stressi, olen väga kurnatud, kodus on üpris hullumaja, sest kolmeme laps ATH joontega ja paras röövel, kes ei anna asu ei päeval ei ööl. Töötame täiskohaga, aga päris puhkust kunagi lubada ei saa ja tunnen, et praegune majandusseis, tõusvad hinnad ja intressid on tekitanud mulle eriti suurt pinget juurde. Sissetulekust üüratu osa läheb hoobilt püsikuludele, elamiseks eriti ei jää ja muretsen väga. Kodune trall peale tööpäeva lõppu ja nädalavahetusel on veel väsitavam tööst. Kuna lapsed vajavad ema, lisatööd õhtuti ja nädalavahetusel ei saa võtta. Elukaaslasega on meil võrdne panustamine kodukuludesse sõltumata sissetulekuist ja seega tema elab hästi. Hetkel kõik ok ja joones, kui midagi endale ei luba, saan hakkama aga muretsen tuleviku pärast. Tunnen, et ei suuda kuskil lõdvestuda, sh seksuaalelu pigem väldiks, kuna ei suuda sellega vaimselt kaasa minna. Viimaste aegade suurem higistamislaine on kestnud 4-5 kuud. Kas võib olla, et see on keha reaktsioon stressile või peaks ikka veel erinevate arstide vahet jooksma, analüüse nõudma ja otsima mingit rasket haigust selle tagant? Muidu on tervis tugev, sest olen lihtsalt tugeva tervisega õnnistatud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleemid mitmekihilised ja seetõttu ka ravivõimalused mitmekihilised.
Nahk - +/- dušš (soojem-jahedam, kuumem-külmem vahelduvdušš), mõnuga, lõpetada mõnusalt soojaga. Siis käterätiga massaaž-silitav kuivatamine.
Uni - Soojad joogid, und soodustavad rituaalid (vt eelnevatest une-soovitused).
Stress ja väsimus - vt varasem, pingete maandamise võtted, Enneti palve esimene samm.
Elukaaslane oma rahakotiga ? ... SELLEST MA ARU EI SAA! Pere ühine rahakott olgu köögis lauasahtlis, kui ta lastest hoolib, kui ta teist hoolib. Seda ka puhkuse aspektist.
lastega tegelemine - vajalik on ka elukaaslase soov ja praktika lastega tegeleda, mängida, suhelda.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet