Kurguhääl ja hingamisseisak magades. 27.02.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu 17 aastasel pojal ilmnes poolteist aastat tagasi unes häälitsemine. See on lihtsalt madal kurguhääl (üsna vali) mis on küllalt pikk 5-15 sekundit. Sel ajal tundub, et ta ei hinga. Kui hääl lõpeb hingab ta tugevalt sisse, vahel hakkab köhima. Poeg elab minust kooli tõttu eemal, seepärast ma seda enam iga öö ei kuule, kuid hiljuti ööbisin tema pool ja mulle tundus, et häire periood öö jooksul on pikemaks veninud. Tema häälitsemine kõrvaltoas häiris minu und 2 tunni vältel. Ta on üsna kõhna kehaehitusega, pikk ja pika kaelaga. Mulle tundub, et tegu on füsioloogilise eripäraga, sest see ilmnes just pikaks kasvades. Aga võibolla ka mitte. Kas see on talle ohtlik? Teiseks häbeneb ta magada külas ja noortelaagrites, sest talle on öeldud, et ta häälitseb unes. Ma olen selle nähtuse kohta infot otsinud aga pole kuskilt leidnud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uneasend - magada ühel või teisel küljel, mitte selili. See on harjutatav. Ka peaaluse kõrgusega kergelt katsetada.
Kehaline aktiivsus ja tervislikud eluviisid mõjutavad kogu organismi - ka und ning unega seonduvaid olukordi.
Sisepingetest vabanemise harjutused - psühhoregulatsioon - on kasuks.
Midagi ohtlikku ei ole, lämbumist karta ei ole - seda ei teki! Kui teised magada ei saa - see on juba nende probleem ja ega võõrsil ju iga nädal ka ei käi.
Head harjutamist ja kõik saab korda.
Jüri O.-M. Ennet