Pearinglus/tasakaaluhäire 07.04.24 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes 2 kuud tagasi olin kodus voodis pikali, kui südamest (ilmselt - kuigi tunne oli rinnaku keskel) käis läbi jõnks, millele järgnes tunne et ei saa hingata ning paanika. Umbes 1,5 nädalat hiljem olin kodus samamoodi voodis pikali, kui hakkas rinnust (vasakult poolt) torkivalt valutama. Sellest tekkis muidugi ärevus ning kartsin et olen saamas infarkti või muud sellist. Kutsusin kiirabi, tehti EKG, mõõdeti vererõhku (mis oli veidi kõrge), kuid lõpuks öeldi, et ärevus ning anti rahustit. Sellest järgnevalt läksin perearstile, kus tehti uuesti EKG, kopsupilt, erinevad vereproovid. Kõik on korras. Ainuke asi, mis on on kõrgem - vererõhk, mõõtmistel on see alati veidi erinev. On olnud nii 150 kui 140, samuti on tihti ühes käes vererõhk kõrgem kui teises. Umbes samal ajal, kui oli esimene paanikahoog, hakkas mul pea ringi käima. Õigemini ei ole ma kindel, kas see on pea ringi käimine või midagi muud -- mul ei ole topeltnägemist ega tunnet et maailm käiks ringi. Pigem on peas selline veider tunne, millega vahel tekib tunne et on tasakaaluhäire. Käisin neuroloogil - neuroloogilise leiuta ning seostas tasakaaluhäireid sellega, et õlalihased on väga pinges. Soovitas igaks juhuks teha peast pildi, kuna mul on ka migreenid. Sain perearstilt AD tianeptiin, mida olen nüüdseks võtnud täpselt 2 nädalat. Ärevus on läinud paremaks, mul ei ole enam paanikahooge. Mis mind aga hirmutab on see pearinglus/tasakaaluhäire - see ei ole ikka kadunud. Samuti on mul olnud viimased 3 nädalat kõhuprobleemid ning selgus, et mul on Helicobakter. Samuti käisin ma nina-kõrva-kurguarstil ning selgus, et on ninapõletik, seega võtan nüüdsest ka retsepti ninarohtu. Ma olen tõsiselt mures, et äkki tegelikult on mul hoopis mingisugune suurem haigus kuskil taga ning seda lihtsalt ei leita, näiteks kardan, et on vähk. Eriti hirmutavad on need tasakaaluhäired - ma ei tunne kunagi ei kukuksin ning kui teen tasakaaluharjutusi läbin ma need kõik (silmad kinni olles, tibusammul astudes jne), kuid see imelik tunne peas on väga häiriv. Vanasti ei olnud mul seda kunagi. Samuti on mul tunne, justkui ma ei saaks hingata hästi ning kurgus pidevalt kõditab.

Seega - ma tunnen ennast täiesti lootusetult. Justkui on kõik proovid korras (v.a vererõhk), aga vererõhu kohta ütles perearst, et ka see võib olla ärevusest ning vaatame kuidas AD läheb ning et selle vererõhuga veel rohte ei määrata. Ma muretsen, et imelik tunne peas ongi vererõhust ning väga kardan mingi südamehaiguse tekkimist. Samuti on mul hirm, et mul on mingi tõsine haigus. Kõik need erinevad sümptomid - pearinglus, kõhuprobleemid, kurk ja nina tekitavad hirmu, et ongi nt vähk. Internetist lugedes on igalpool need sümptomid kõik ,,varajased vähi sümptomid". Samas eeldan ma, et peale mitmeid vereproove jms peaks mul juba äkki olema vähk tuvastatud, kui see peaks olema...

Igatahes, pikk kiri. Minu küsimus on seotud seega sellega, et kas tõesti võib see kõik olla ärevusest ning kui kaua pean ma veel ootama pearinglusega selles osas, et minna uuesti neuroloogi juurde. Sest tunnen, et AD juba toimivad, kuid pearinglus on ikka. Samuti seisneb mu küsimus selles, et kas tõesti on kõik need sümptomid ärevus -- näiteks pearinglusega tunnen, et see tekib vahel sõltumata sellest, kas olen ärev või ei. Muud sümptomid samuti. Kui käin trennis, siis üldjuhul mul mingeid vaevusi ei erine või sümptomid ei süvene. Vahel tundub, et isegi vähenevad.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on erinevad arstid põhjalikult uurinud, sümptomid vähenevad antidepressantravi ja treeninguga. See ei ole kehalisele haigusele, vaid ärevushäirele. Jõnks südames võib esineda täiesti tervetel, selle põhjus on vahelöök. Soovitan pearingluse leevenduseks Epley harjutusi, leiate internetist, hinnake nende mõju. Näiteks siin on hea ülevaade: https://www.kliinikum.ee/patsiendiinfo-andmebaas/epley-manoover-healoomulise-asendipeapoorituse-ravis/ . 2-3 nädala pärast võtke ühendust oma perearstiga, siis juba edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi