gastriit ja b12 puudus veres 16.01.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, olen väga mures ja ei saanud oma perearstilt vastuseid.
Kannatan gastriidi all ja viimasel ajal on ka seedimine korrast ära (väljaheide on vedelam pudru taoline).
Soovisime perre kolmandat last ja rasedus peetus 6 dal nädalal ( tehti puhastus).Naistearst soovitas pöörduda perearsti poole kui rääkisin oma haigusest.
Tehti vereanalüüs ja B12 näit oli 124. Töötan lasteaias ja söön igapäevaselt kindlal kellaajal mitmekesist toitu. Soovitati apteegist vitamiine osta.
Kas gastriit võib olla nii kaugele arenenud, et B12 enam ei imendu?
Kas B12 puudus võib olla raseduse peetumise põhjuseks, et ei tasuks enam proovida?

Kuhu ma pöörduma peaksin, lugesin, et gastriit on vähieelne seisund. Kas peangi selle teadmisega leppima.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Krooniline gastriit on väga levinud terviseprobleem ja arvatakse, et seda põeb umbes pool maailma rahvastikust. Kui gastriit on kestnud pikki aastaid, võib sellest teatud juhtudel areneda atroofiline gastriit koos mao alahappesusega ning see seisund võib põhjustada vähki ning B12 vitamiini ja teatud mikroelementide imendumise häireid. Gastriidi ja selle, mis staadiumis haigus parasjagu on, diagnoosimiseks kasutatakse gastroskoopiat ja mao limaskestalt võetud proovitüki uurimist. Täpsustage oma perearstilt, mis oli täpselt 2015 aastal tehtud gastroskoopia leid ja arutage, kas oleks vaja uuringut korrata. Üldiselt võib öelda, et Teie vanuses on atroofilise gastriidi tõenäosus väike.
Enamasti peetub rasedus teadmata põhjusel ja sellel ei pruugi B12 vitamiini defitsiidiga seost olla. Kuid kui defitsiit on leitud, oleks see kindlasti vaja korrigeerida. Apteegis on vabamüügis B12 vitamiini tabletid. Harvadel juhtudel võib osutuda vajalikuks süsteravi. Kui B12 vitamiini varud organismis on taastatud, võite kindlasti proovida uuesti rasestuda.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst