Seedehäired 02.08.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviks nõu küsida. Olen 22-aastane neiu. Nimelt on mul olnud üle aasta probleeme kõhuga. Pidevalt on kõht gaasi täis (ükskõik, mida ma söön või isegi ka tühja kõhuga), röhatised, kõht on kas kinni või lahti. Pärast mandliopi oli väljaheite värv ka imelik-pidevalt kas kollakas või roheline. Arvasin, et antibiootikumidest ning sõin kuu aega probiootikume ning värv läks korda. Kuid nüüd jälle suhteliselt tihti on väljaheide roheline (suured seedimata tükid sees). Vetsus käin ka päris tihti, 1-2 korda päevas. Olen käinud mao uuringul ning ultrahelis-need olid korras. Lisaks on tehtud ka hunnik vereproove, kus oli ainult B12 puudus. Vereproovid tehti siis mädanevate mandlite tõttu (palavik oli siis keskmiselt 37.4) ja ultraheli tehti erinevate seedeprobleemide pärast. Mandliopist on möödas 4 kuud, kuid õhtuti ikka viskab palaviku 37 kanti. Lisaks tunnen, et kõhus nabast paremal pool on pidevalt selline õrn tuikav valu ning ka selg/külg valutab samalt poolt. Selg on ka kange. Ja ma ei saagi aru, kas selja ja kõhu valu on kuidagi seotud või ei. Üldse suht tihti kõht valutab erinevatest kohtadest., kuid tihedamini siiski paremalt poolt. Kõhuvalu ei ole pidev, vaid tuikab natuke aega ja siis läheb üle. Selle väljaheite värvi muutuse probleemiga ma veel perearstil käinud ei ole. Küll aga käisin nakkushaiguste arstil laiussi kahtluse pärast, kuid kaks proovi ei näidanud midagi. Ma ise olen suhteliselt veendunud, et on uss, aga hakkan juba kartma, et äkki mõni kasvaja. Seega oskate mulle palun öelda, kuhu ma pöörduma peaks ning, mida võiks veel lasta uurida. Palju jaksu!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
sellise probleemiga võiks esmalt ikkagi pöörduda omaenda perearsti poole, kes oskab kõige paremini selle tervisehäire olemust lahti harutada. Teie vanuses võivad sellistel probleemidel olla väga erinevad põhjused - erinevatest parasiitidest funktsionaalsete seedehäireteni, piimasuhkrutalumatusest soolepõletikuni jne., kasvajale on sellised kaebused Teie vanuses äärmiselt ebatüüpilised. Seega ikka on Teie oma perearst parimaks nõuandjaks, mida, kuidas ja kelle juures edasi uurida.
Parimate tervitustega,
Le Vallikivi