Jalad "surevad" 16.01.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olin väga aktiivne ja sportlik aastatel 2019-2021 aasta veebruar. Tegin trenni keskmiselt 4-5 korda nädalas.

Ühel 2021 aasta veebruari õhtul tekkis kõhulihaste trenni ajal alaselga valu. Peale seda hakkasid järgmisel päeval valutama mõlema jala reiepealsed. Pidev tuim ja häiriv valu.

Pöördusin tol korral perearstile, kes mind röntgenisse saatis. Tehti ülesvõte lülisamba piirkonnast (uuringu vastus kirja manuses).

Perearst mingit ravi ei määranud. Vajadusel soovitas võtta valuvaigistit.

Ise pöördusin füsioterapeudi vastuvõtule. Kuna selleks hetkeks oli lisaks reiepealsete valule lisandunud valu ka vasaku puusa juures ja vasakus alaseljas.

Sain füsioterapeudilt nõuanded harjutusteks ja probleem andis vaikselt järele.

Küll aga olen sellest ajast saati kuni tänaseni rinda pistnud valuga vasakus alaseljas. Kohati valutab kindel punkt vasakus alaseljas, kiirgab ka vasakule küljele puusa juurde. Eriti lööb valu välja menstruatsiooni ajal.

On olnud kaks korda olukorda, kus vasak pool läheb n.ö "lukku". Ükskord juhtus selline olukord voodis, kui pöörasin end vasakult paremale küljele. Teinekord juhtus siis, kui olin aias kükili asendis tööd teinud ja püsti tõustes lõi selja lukku ja meeletu valu. Enne seda oli olnud valu seljas terve päeva jagu.

Kirjeldatud seljavalu on kord kuus kindlasti. Kestab reeglina ca nädal. Siis annab natukeseks rahu.

Täna aga kurdan olukorda, kus tundsin mõned päevad tagasi keset ööd magades alaseljas valu. Mõlemal pool. Sain hommikuni ära magatud.

Öist valu alaseljas pole rohkem tundnud, kuid viimasel kolmel päeval on päevasel ajal valutanud minu reiepealsed ja esimest korda tunnen, kuidas mu jalg või mõlemad jalad öösel "ära surevad". Kahel ööl olen ärkanud ja tundnud, kuidas mu vasak jalg on tuim. Liigutama hakates tuleb tundlikkus tagasi.

Möödunud öö unest hommikul ärgates tundsin, kuidas mu mõlemad jalad on tuimad. Liigutama hakates tuleb tundlikkus taas tagasi. Tunnen "sipelgate" jooksmist jalgades.

Vasakus jalas olen kerget jala "ära suremise" tunnet tundnud viimase kuu aja jooksul ka päevasel ajal.

Olen väga mures.

Lisaks on mul rohkem, kui kolm nädalat kestnud kummaline valu vasakus rinnas. Valutorked nagu nõelaga. Üks kindel punkt vasakus rinnas on peale vajutades valus. Valu kiirgub ka vasaku kaenlaaugu juurde, sinna kus peaks olema kaenlaaugu lümfisõlmed. Samuti tunnen valusööste kohati vasakus käes, rinna peal, rangluu all. Olen katsunud, mingit kühmu, moodustist vms ei tähelda.

Perearst andis saatekirja rinna ultraheli uuringule.

Erinevad vereanalüüsid on tehtud. Need on korras.

Kroonilistest haigustest on mul krooniline kilpnäärme alatalitus, mille vastu võtan igapäevaselt ravimit. Kilpnäärme näitaja on jälgimisel ja kontrolli all.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Paresteesiad (suremistunne) ja valu mõlemas jalas viitavad võimalikule probleemile alumiste nimmelülide piirkonnas, pildi kirjelduse järgi esineb seal aga viimase lülikaare kaasasündinud defekt ja väike lülikehadevaheline nihkumine. Rö ülesvõtted ei näita lülidevahelise diski ja väljuvate närvijuurte omavahelist suhet mis vajalik diagnoosi täpsustamiseks. Soovitav on teha MRT uuring alumistest nimmelülidest (suunab neuroloog).

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika