52.a, päevad ja uus veritsus juba 1,5 nädala pärast 24.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tavaliselt olid päevad intervalliga 26-30 päeva, nüüd on vahel veninud vahe 34-36 päeva peale, viimael aastal ka 18-23 päeva on olnud vahe. Nüüd aga oli 34 päeva ja siis kohe ainult 12 päeva. Kas see on normaalne või on põhjust muretseiseks? Veritsus on võib-olla pisut väiksem, aga samas päevadelt praegu juba 4.päev, kuigi viimasel ajal olen saanud 2-3 päevaga hakkama. Kuu aega tagasi käisin ka kontrollis ja kõik oli korras. Aastataguses kontrollis avastati 12 mm müoom emakas, mis oli aastaga 3 mm suurenenud. Varasemas elus pole kunagi päevade vahel või nii lühikese perioodi järel veritsust esinenud.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 52-aastane

Tegemist on üleminekueaga ja sellest tulenevate kaebustega, mis on tüüpiline juba alates vanusest 45. Müoomiga patsientidel lõppevad menstruatsioonid hiljem, vanuses 53-54-55. Füsioloogiline menopaus on 45-55, Eesti kliimavöötmes keskmiselt 51-52.
Kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad seni, kuni menstruatsioonid kestavad. Viimane menstruatsioon elus ehk menopaus on siis, kui aasta jooksul pole järgnenud järgmist. Nii, et aasta tuleb oodata. Alarmeeriv olukord on vanuses üle 55, siis tuleb välistada endomeetriumi rasked protsessid. Menstruaaltsükli häireid, endomeetriumi hüperplaasiat, endomeetriumi polüüpe saab ravida.
Kindlasti külastage kindlasti sõelmammograafiaid, mis neil, kes paaris aastail sündinud paaris aastail ja vastupidi. Emaka kaela vähi sõeluuringud veel 55-, 60-, 65-aastaselt. Alati võite tulla vastuvõtule Piritale.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7