Lapse esimene menstruatsioon 02.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lapsel olid püksid määrdunud, nagu oleksid alganud päevad (päevade küpseks võib teda muude sümptomite põhjal lugeda). Ööseks andsin talle sideme aga hommikul oli side puhas. Selle peale ütles ta, et ju see oli sellest, et oli saanud päev varem kelleltki kogemata löögi alakõhtu. Valu ega midagi laps kurtnud pole. Pesukorvist avastasin siiski veel ühed püksid, millel tundus verd olevat, need oli sinna päeva või kaks varem sattunud. Kas algav menstruatsioon võib olla selline päevaste vahedega määrimine, või peame kiirustama arstile?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Laps on kasvamise järgus ja hormonaalne tase on väga muutuv. Munasarjade aktiivsus pidevalt kasvab ja see annab kehakuju muutused, suurenenud valgevooluse, meeleolu muutused jms. Emaka limaskest võib hormonaalsetele muutustele juba reageerida ja sellised määrimised on täiesti normaalsed. See kõik võib olla praegu väga ebaregulaarne ja esimese aasta- paari jooksul väga individuaalne enne, kui kujuneb regulaarne tavapärane menstruatsioonitsükkel.
Kui tal ei ole tugevaid alakõhuvalusid, ei teki rohket klompidena veritsust, siis kohe midagi teha ei ole vaja. Rääkige õigest intiimhügieenist( pesukaitsmete, hügieenisidemete kasutamine määrimise-veritsusega seoses, intiimpesugeeli kasutamine).