Reesuskonflikt 20.04.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Uuriksin veidi reesuskonflikti kohta. Nimelt olen hetkel 21.nädalat lapseootel. Minu veregrupp on B-negatiivne ja mehel AB+positiivne.
Nimelt lugesin netist, et reesusnegatiivsed rasedad peaks tihedamini verd andma ja saama ka kaitsvat, ennetavat süsti verekonflikti vältimiseks. Paraku olen verd andnud ainult raseduse alguses, ennem 12.nädala ultraheli(10-11.nädalal) ning rohkem verd kontrollitud pole.
Kas olen kahe silma vahele jäänud? Kas nüüd on oht kuidagi suurem? Millal neid süste üldse manustatakse?

Ajaloost: 7 kuud tagasi sain antud süsti kuna rasedus peetus 6.nädalal ning toimus medikametoosne abort. 3 kuud hiljem jäin praegust last ootama.
Kas see süst võib veel mõjuda?

Oleksin väga tänulik, kui oskaksite mind valgustada rohkem selle reesusnegatiivsuse jälgimise kohta rasedatel. Siis tean, kas pean ise asju ajama, sest paraku olen arvel suures haiglas, kus iga ämmaemanda vastuvõtt on justkui esimene ning lihtsalt igaksjuhuks uurin juurde, et olle kindel, et miskit olulist maha ei magaks.
Tänan väga!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kuna olete Rh-negatiivne ja partner Rh- positiivne, siis on teil teoreetiliselt konflikti oht olemas, kuna see ei ole teie esimene rasedus. Saite eelmise raseduse katkemise tõttu gammaglobuliini süsti, mis aitab väga suure tõenäosusega järgmise raseduse ajal ehk praeguse raseduse ajal konflikti riski maandada või täiesti ära hoida.
Antikehade suhtes analüüsi tehakse Rh-negatiivsetel rasedatel vastavalt raseduse jälgimise juhendile ja järgmisel visiidil peaksite saama selles suhtes analüüside saatekirjad. Kui te seda ei saa, siis küsige palun selles suhtes oma ämmaemandalt. Järgmine AK test peaks olema 30-32 ja viimane 36-37 rasedusnädalal. AK ja lapse veregrupp ning reesus määratakse peale sündi nabaväädi verest ning kui AK on negatiivsed, siis saate uuesti gammaglobuliini järgmise raseduse kaitseks konflikti eest.