Kõhu vaevused 27.10.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! 5 kuud tagasi tekkis menstruatsiooni ajal väga tugev kõhukramp ja peale seda jäigi alakõhtu selline survetunne ja nr kahel käimine rasketatud proktoloog saatis MRT uuringule.. soovin teada,et kas selline MRT uuringu leid võib põhjustada selliseid kaebusi nagu puhitus ja alakõhus just vasakul valusid+ menstruatsiooni on väga valulik ja valu hakkab juba paar päeva ennem menstruatsiooni ja kestab kokku üle nädala. Valu on selline põletav ja valuvaigistid ei mõju selle valule. Veritsus on väike ja kestab väga pikalt.

MRT uuring vaagnast natiivis:

Emakas on anteversioonis, koos emakakaelaga mõõtmes 8,5 x 5 x 5,7 cm. Emaka üleminekutsoon
on ebaühtlase laiusega (kohati üle 1,2 cm) ja halvasti piirdunud - difuusne adenomüoos.
Selgeid tsüste müomeetriumis esile ei tule.
Endomeetrium on ühtlase signaaliga 0,8 cm.
Emakakael on tavapärane.
Parem ovaarium on tavpärase struktuuriga, mõõtmed 3,2 x 1,6 cm. Parema ovaariumi kõrval on
T1 sekventsis hüperintesiivse signaaliga tõenäoline endometrioosikolle mõõtmetega
0,5 x 0,3 cm.
Vasakus ovaariumis on T2 sekventsis vedelikust hüpointensiivsema signaaliga ja T1
sekventsis hüperintensiivse signaaliga tsüst mõõtmetega 2,5 x 2 x 2 cm - tüüpiline
endometrioom. Selle ümber väiksemaid kuni 0,7 cm d-ga hemorraagilisi tsüste/ endometrioome.
Mujal vaagnas selgeid endometrioosi tunnuseid ei ole.
Tupes on geel, tupe seinad iseärasusteta.
Vaagnas on vähesel määral vaba vedelikku. Vaagnas patoloogiliselt laienenud veene
esile ei tule.
Kusepõis on ühtlase sisaldisega ja sileda seinaga. Hüdronefroosi ei ole.
Rektum on tavapärane. Paksenenud seinaga soolelinge esile ei tule.
Lümfisõlmed parailiakaalsel ja paraaortaalsel suurenenud ei ole.
Skeletis destruktiivseid koldeid nähtavale ei tule. Adenomüoosi tunnused. Vasakus
munasarjas endometrioomid. Parema munasaja kõrval väike endometrioosikolle.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! MRT on väga hea diagnostikavahend ja nii on Teilgi diagnoositud endometrioosi ja adenomüoosi. Endometrioos on suguküpsetel naistel sagedasti esinev probleem.,põhjustades alakõhuvalusid,menstruatsioonitsükli häireid ja viljatust. Endometrioosikolded paiknevad kas munasarjades või munasarjade peal.. Ravi on kas kirurgiline või medikamentoosne.
Edu soovides,
Maie Väli