Tere, minul on Alat 119 analüüsi näitaja on kõrge ja kas see võib olla seotud ka kõrge ärevuse või psüühikaga? 11.01.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tegin maksaanalüüsid ning kõik näitajad olid kirras, peale ALAT, mis oli 119. Nädal enne 88, nädal varem 96 ja nädal varem 76. Viimati kevadel oli normis. Elat ja toitun tervislikult.
Andsin vereanalüüsid kus kõio näitajad korras,
peale ûhe. See suht arusaamatu. Kolestoroolid ja rasvumine kõik ok, kuid ALAT on normist väljas, kuigi teised kolestorool ja maksaga seotud korras.
Kas peaksin muretsema või mida tegema sellise analuüsi korral? Tahan, et see norm oleks uuesti.
Hetkel olen kasutanud Rosucard tablette ligi aasta. Sis on teatud põletikud olnud( Eesnäärme
jne. Pool aastat tagasi lopetasin ka
antidepressantide tarbimise, (Gymbalta), seoses sellega ärevused ja närvilisus ägenenud. Aktiivne
elu, Teen trenni 4x nädalas. Toitun supper korralikult. Rasvavabalt köik juurviljad värsked,
kala, mahlad, puhviljad, puder jne. Alkot ja suitsu ei tarbi) . Rinnus lihase valu vahest tunda, kuid käinud kõik arstid läbi ning pidi lihas valu olema.
Millest voib see ansluüsi näitaja tingitud olla?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Üksik näitaja ei vaja eraldi ravi. Kui on välistatud maksa probleemid ja saan aru, et teie puhul on välistatud ka seos alkoholiga, siis jääb veel välistada ajutine mõne ravimi pikema kasutusega seotud pöörduv mõju maksale.
Soovitan korrata ALAT näitajat 1-2 kuu pärast. Kui ALAT püsib samal tasemel, siis võib tegemist olla individuaalse näiduga, kõikide inimeste kõik tulemused ei mahu ega peagi mahtuma referentspiiridesse. Oluline on jälgida, et näitaja pidevalt ei suureneks ( suureneks kordades, selline väike suurenemine nagu teil ei ole meditsiinilises mõttes suurenemine). Kui suureneb kordades, oleks põhjust korrata maksa uuringuid.

Lugupidamisega
Marge Kütt