Käsitsi ja mitte käsitsi loetud valem! 25.05.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tervist, mul on üks mure. Küsimus on selles, et kas Teie oskaksite mulle nõu anda, millega võib tegu olla? Ja kui seda raske interneti vahendusel teha, siis äkki oskate öelda, kas on põhjust muretsemiseks!?

Lugu nimelt selles, et mu perearst võttis vereproovid, kuna mulle endale tundus, et kaelal vasakul on lümfisõlm natuke suurenenud (arst ise ütles, et see on normaale 0,5 cm läbimõõduga). Kuid analüüsi vastuste saabudes oli masinaga loetud lümfotsüütide sisaldus 1, 8 (alum.norm 1,5 ja ülemine 4) - tundub igati OK...Nüüd on aga antud lümfotsüüdid järgmisel real %-des, kus vastavad näitajad on 39,3% (alum.norm 15 ja ülemine 40) ning siis veel eraldi välja toodult käsitsi loetud valem, milles lümfotsüüdid 45 (alumine norm 15 ja ülemine 40).

Kuidas sellisele vastusele reageerida? Kas on põhjust muretsemiseks?
Ette tänades,
M21

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Lümfotsüütide arv võib olla tõusnud mitmesugustel põhjustel. Teie vereproovis toodud andmete põhjalei näe ma küll põhjust muretsemiseks, sest 5% tõus ei pruugi veel olla kliiniliselt oluline muutus.
Edaspidiseks teadmiseks niipalju, et käsitsi (s.t. mikroskoobiga) loetud valem on alati informatiivsem ja täpsem kui masinaga tehtud.
Tervitades
Jüri Laasik