Hüpervitaminoos Autor: Merileid Saava

Hüpervitaminoos on mõne vitamiini liigtarvitamisest tulenev mürgistus. Vees lahustuvate vitamiinide liigtarvitamine pole üldjuhul ohtlik, sest tavaliselt eritub ülearune vitamiinikogus organismist uriiniga. Palju ohtlikum organismile on rasvlahustuvate vitamiinide liigsus – kuhjudes maksa pikemaks ajaks, põhjustavad nad tüüpilise haiguspildi. Vitamiini manustamise lõpetamisel kaovad mürgistusnähud ning vaevused kiiresti. Normi piirest suuremas koguses ei tohiks keegi vitamiine võtta, sest liigne vitamiinikogus on organismile lisakoormus. Igasugune (alates 150% normi ületav) bioaktiivse aine ülejääk aga kahjustab organismi otseselt, rääkimata hiigeldoosidest, mille manustamine on põhjendatud ainult eriseisundite puhul ning arsti kontrolli all. Toidulisandite nime all müüdavate vitamiinipreparaatide piiramatu pruukimine kätkeb endas vitamiinide üledoseerimise ohtu. Tarvilik on teada mõnede vitamiinide liigtarvitamise tagajärjel tekkivaid hüpervitaminoosi tunnuseid.

A-hüpervitaminoos on A-vitamiinipreparaatide liigtarvitamise tagajärg, kuid võib ilmneda ka ebaõigel toitumisel, näiteks tursamaksaga liialdamisel. Vitamiini ühekordse hiigeldoosi korral avaldub mürgistus peavalus, peapöörituses, oksendamises, kõhulahtisuses ja uimasuses, pikemaajalisel ületarvitamisel lisandub erutus või apaatia, anoreksia (isupuudus), naha kuivus, huulte pragunemine, juuste hõrenemine, silmade kahjustus (kahelinägemine), maksa suurenemine, lihaste valulikkus ning tursed. A-vitamiini ülemäärane tarvitamine raseduse ajal võib põhjustada loote arenguhäireid. Toiduga saadavate, A-vitamiini provitamiinina toimivate karotinoidide liigtarvitamine võib põhjustada hüperkarotineemiat, mis väljendub naha kollasuses. See võib ilmneda näiteks siis, kui juuakse rohkesti karotinoididerikast porgandimahla. Tõsisemaid tervisehäireid siiski ei teki ja ka kollasus kaob põhjuse kõrvaldamisel kiiresti.

D-hüpervitaminoos võib tekkida imikueas, kui rahhiidi profülaktikaks antakse Dvitamiini liiga suurtes annustes. Sümptomiteks on isutus, kõhulahtisus, loidus, unisus, kehatemperatuuri tõus ja haiglane olek. Mürgistuse tagajärjel võib tekkida kasvupeetus ja luude demineraliseerumine (mineraalainete kadumine luudest). Igas eas (aga ka liigse päevitamise korral) põhjustab D-vitamiini liigsus kaltsiumi ja fosfori suurenenud imendumise, mistõttu võivad kaltsifitseeruda (lubjastuda) veresooned, neerud ja muud elundid ning häirub nende talitlus.

E- ja K-hüpervitaminoosi esineb harva, sest need vitamiinid on suhteliselt vähetoksilised, mis siiski ei tähenda, et nende hiigeldoosid oleksid kontrollimatul kasutamisel ohutud. Näiteks E-vitamiini liigtarvitamine võib alandada vere hüübivust ja tõsta vererõhku, mistõttu suureneb ajurabanduse oht.

PP-hüpervitaminoos võib kujuneda nikotiinhappe suurtes annustes manustamisel, mille tagajärjel laienevad veresooned, nägu hakkab punetama, ilmnevad kuumahood ja nõrkustunne, hüpotoonia ning südamehäired (pekslemine, rütmihäired). Võib tekkida maohaavand jt tervisehäireid.

B6-hüpervitaminoos ohustab eelkõige naisi, kes menstruatsioonieelsel perioodil kasutavad B6 -vitamiinipreparaate regulaarselt ja kontrollimatult, kahjustades sellega oma närvisüsteemi. B6 -vitamiini liigtarvitamine tekitab nimelt neuropaatiat, liigutuste koordinatsioonipuuet ja mäluhäireid.

C-hüpervitaminoos on askorbiinhappe liiga suurte annuste tarvitamise tagajärg, mis avaldub mürgistusena (iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, väsimus või rahutus, unetus). Mõnikord suureneb punaliblede arv veres, tekivad muutused sidekoes, sageneb oksalaatneerukivide teke. On isegi kirjeldatud võimalikku teratogeenset (loote väärarenguid põhjustavat) ja kantserogeenset (vähktõbe tekitavat) toimet.

Vt ka kahelinägemine.

Seotud teemad

Nõuanded sel teemal

TSH näit

Tervist.

TSH-7,44 (0,51-4,30)
FT4-17,7 (12,6-21,0

Kas on põhjust muretsemiseks?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, veidi ikka on. TSH on liiga kõrge - viide võimalikule algavale kilpnäärme alatalitlusele. Tuleks võtta ühendust oma perearstiga. Tõenäoliselt on tegemist autoimmuunse türeoidiidiga.
Loe edasi

käe valu

Läksin koolimajja tööle koristajaks 1.5kuud tagasi siis see algas,valu randme kondi peal,küünarnukis,õlas. Käed surevad ära mõlemad. Kannan ortoosi iga päev sest teisiti pole võimalik elada. Mida peaksin ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Soovitan valu vastu elektiravi - www.laineravi.ee (ultraheli või laserravi)
Randme tugevdamiseks järgmisi harjutusi - https://www.youtube.com/watch?v=5o38j28wx70

Priit ...

Loe edasi

vasak käsi

Valu on vasaku(olen vasaku käeline) käe randme kondi peal,küünarnukis ja õlas. Läksin 1,5kuud tagasi koolimajja koristajaks tööle siis see hakkas. Kas Te oskate öelda,mis sammud peaksin edasi tegema,et ...

Maris Perendi

Vastas dr Maris Perendi

Tere

Tegemist on ülekoormus probleemiga. Vajalik on puhkus või koormuse vähendamine. Lisaks on oluline tööasendite, liigutuste, vahendite vms muutmine, kui see on võimalik. Soovitatav on ka ...

Loe edasi

Randmeliigeses esinevad valud.

Tere! Mul on juba nüüd päris pikalt esinend randmepiirkonnas valud mis on igapäevased.
Kui liigutan on valud suuremad aga esinevad ka mitte midagi tehes kui käeasend on tavaseisundis ning vahest ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Kui tabletravi enam soovitud tulemust ei anna, siis soovitan elektriravi - www.laineravi.ee (laseravi või ultraheli).
Lisaks proovida tugevdada rannet - https://www.youtube.com/watch?v=5o38j28wx70
Loe edasi

Õlaluu murd

Tere.
Lapsena kukkusin ja murdsin parema õlaluu. Arsti sõnul kasvas valesti kokku ja lahti uuesti murdma ei hakatud. Nüüd aastad hiljem on õlg meeletult valu teinud. Valu kiirgab erinevalt. Või siis ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Soovitan proovida kompleksravi: valu vastu elektriravi (ultraheli või laser) ja funktsiooni parandamiseks massaaž/ pehmekoe mõjutused, nõelravi, kiropraktika/ osteopaatia.

Loe edasi

Uuendatud koostisega L-Thyroxin

Olen märganud, et alates muudetud koostisega L-Thyroxini tarvitamisest sama toitumise ja isegi kasvanud liikumise korral on kaal tõusnud. Ma ei ole ainus.
Ravimiinfo lehel on märge, et vana koostisega ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
L-türoksiin ei põhjusta kaalutõusu, ei vana ega uus variant. Vaadates Teie sugu ja vanust, on Teie puhul tõenäoliselt tegemist perimenopausaalse kehakaalu tõusuga (keskmiselt võtab naine menopausi ...

Loe edasi

Halva kolesterooli alandamine ja hüpotüreoos

Tervist!

Kuidas alandada halva kolesterooli näitu? Kirjanduses kohtab erinevaid variante (punane riis, kurkum, letsitiin) ja on raske valida sobiv.
Lisan veel, et põen hüpotüreoosi (lisaks ...

Artur Minenko

Vastas dr Artur Minenko

Tere!
Tänan Teid küsimuse eest! Kõik algab tõesti toitumise muutmisest:

• Suurendage lahustuva kiudainete tarbimist: Kaer, kaunviljad, õunad, pirnid ja oder sisaldavad lahustuvaid kiudaineid, ...

Loe edasi

Vasak jalg valutan

mul puuduvad paremal varbad. Vask jalg terve.

Käies hakkas valutama vasaku jala põlve ja puusa liiges.
kuigi traumat pole olnud ega luu murdu. See jalg kus varbad puuduvad ei valuta. ...

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Soovitan sellise mure korral pöörduda ortoosikeskusesse, näiteks - https://proteesid.ee
Seal on spetsialistid, kes just selliste asjadega tegelevad.

Priit Ailt

Loe edasi

Labajala luumurd

Tere,
murdsin 5 nadalat tagasi labajalaluu, täpsemalt pöialuu ja ei tunne enam üldse valu ja kips sügeleb. Öeldi, et kui aeg täis tuleb helistada ja võetakse kips maha. Kas varem võib ka helistada?

Priit Ailt

Vastas Priit Ailt

Tere,

Arvan, et ikka võib, üldjuhul on viis nädalat juba piisavalt pikk aeg, et võib proovida lahast eemaldada ja jalale osalist koormust anda.

Priit Ailt

Loe edasi

TIRADS3

15.04.24 oli UH uuring. Vastus on järgmine:

Teostatud uuring: Uh kilpnäärmest. Kirjeldus: SÕLMED Parema saraga mõõdud on 20x17x52mm, maht on 9ml. Vasaku sagara mõõdud on 21x21x50mm, maht on ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TIRADS 1-3 on healoomulised sõlmed, millel radioloog vähiriski ei näe. Seega on Teie olukord mittekriitiline ja mingit sekkumist vaja ei ole. Radioloogi soovitust võiks siiski kuulda võtta ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi