Ülikeeruline lahendamata juhtum 12.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Otsene küsimus:
Kas need proovid (lisatud failis) viitavad sekundaarsele aldosteronismile? Kuidas see põhjustaks pideva androgeeni hormoonide kõrgenemise? (DHEAS on ju normis)

(Muide, PTH nüüd pärast vitamiin D võtmist normis, nii et kõrvalkilpnäärmes probleem ei tohiks olla, eriti sest Ca ka alati normis olnud; samuti kilpnäärme proovid alati korras olnud)

Lisainformatsioon:

Sümptomid:
1. pidev tõsine peauimasus
2. pidev füüsiline väsimus
3. kuivad silmad, varieeruv nägevus (astigmatism)
4. tahhükardia (pekslev pulss, aga mitte kiire)
5. janu
6. kõhulahtisus (nüüdseks ravitud dieediga), valu kõhus (väike)
7. kuulmiskadu, pidev kõrge tinnitus mõlemas kõrvas, valu kõrvades sukeldumisel (järeldus: Eustachian tube rike)
8. sageli külmad käed-jalad, Raynaud fenomen (kuivad lillad karedad käed talvel)
9. sünnipärane ebatavaliselt suur painduvus; kehakuju ühe aspekti kohaselt märgatavalt "feminiinne" (laiad puusad, aga "kitsas rindkere", vt pilti failis; see-eest viljastamisvõime ja muu olemas)

Tugev reageerimine kõikidele toitudele (väsimus süveneb), eriti gluteenile, aga allergiad pole (testitud). Kõik neli GI-d on tsöliaakia välistanud.

Psühhosomatismi välistan julgelt, sest pole märganud mingit korrelatsiooni tuju ja sümptomite vahel, ka pole üldse aidanud mitmed proovitud joogad, ning mitte ükski antidepressant. Lisaks nüüd näha, et hormoonid ju tõesti korrast ära.

Vererõhk 120-140, 80-90.

Ei otsi tähelepanu, kõik sümptomid tõsiselt eksisteerivad. Juhtum nii keeruline, et seni ühelgi arstil otsest kõikeseletavat hüpoteesi pole olnud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt soovitan hormoonanalüüside tulemustesse suhtuda rahulikult. Enamusel hormoonidest on füsioloogilised kõikumised üsna suured ja nihkeid ei saa alati tõlgendada haiguslikena.
Kõigepealt aldosteroonist - ühe- või ka kahekordse määramise tulemusi ei saa kohe seostada haigusega. Aldosteroon ja reniin kuuluvad süsteemi, mis aitab organismis hoida vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu, lisaks mõjutab see süsteem oluliselt vererõhu väärtusi. Kui Teil oleks kõrgenenud vererõhk ja/või kaalim-naatrium normist väljas, oleks mõtet muude võimalike põhjuste hulgas kaaluda ka hüperaldosteronismi. Kuid kuna olete noor terve mees normaalse vererõhu ja elektrolüütide tasakaaluga, ei ole tegelikult aldosterooni ja reniini mõõtmiseks vajadust. Suguhormoonidega ei ole aldosteroonil-reniinil mingit seost peale selle, et mõlemaid toodetakse neerupealiste koores, kuid hoopis erinevates kooreosades ja erinevatest stimulaaroritest/supressoritest juhituna. Naistel võib neerupealiste koore patoloogiate korral esineda kliiniliselt olulist kõrgenenud androgeenide sekretsiooni, kuid meestel on androgeenide allikas ülekaaluliselt testis ja neerupealistes toodetud androgeenid ei oma täiskasvanud mehel kuigivõrd kliinilist tähendust.
Nüüd testosteroonist - selle väärtused on Teil korduvalt normist oluliselt kõrgemad. Kuid kõrge on ka SHBG, seega on vaba andorgeeni indeks normis ja androgenisatsioon normipärane - ka suguvõime, fertiilsus, karvakasv, lihaskond, libido jne. peaksid olema normaalset meestüüpi. SHBG on sidusvalk, mida toodetakse peamiselt maksas. Miks see Teil nii kõrge on - on tegemist naissuguhormoonide toimega, mõne maksapatoloogiaga või lihtsalt mõne kliinilise tähenduseta päriliku anomaaliaga, pole tehtud uuringute alusel võimalik tuvastada.
Ühte võin küll öelda - ei uimasus, väsimus, kuivad silmad ega pekslev pulss jne. ole kuidagi seotud testosterooni ega SHBG-ga. Tegelikult võib iga inimene endale koostada nimestiku tal esinevatest funktsionaalsetest häiretest. Minu enda oma oleks näiteks järgmine: 1. Pidev väsimus, 2. unehäired, 3. sage kõhupuhitus ja kõhulahtisus, 4. külmad käed ja jalad, 5. rohke higistamine, 6. lühinägevus, 7. küünte murdumine, 8. ülekaal, 9. halb painduvus jne. Kuna olen juba keskealine, võiksin seda rida veelgi pikendada. Enamasti pole siin tegemist ühegi haigusega, vaid meie organismi pärilike iseärasuste ja reaktsioonidega ümbritseva keskkonna mõjudele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

TSH kõikumine

Tere
Olen 8 aastat võtnud alatalitluse tarbeks ravimeid. Doose on vastavalt reguleeritud näitudele.
Oli vahemik, kus pidev kordusanalüüs oli 0.01, sai jällegi reguleeritud. Viimased analüüsid ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH väärtused 8,83 mIU/l ja 11.8 mIU/l on normist oluliselt kõrgemad ja viitavad hoolimata FT4 normi piires väärtustest vajadusele L-türoksiini annust suurendada. Võimalik, et peale L-türoksiini ...

Loe edasi

Kas mul on vaja arstiabi?

Mis need näidud tähendavad?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegelikult Synlabis tehtud analüüside lahtiseletamise teenust me siin ei osuta. Analüüsid seletab lahti need määranud arst või palute oma perearsti, et kas ta on nõus neid tõlgendama. Teile ...

Loe edasi

Veresuhkur langeb ohtlikult madalale

Tere!

Jaanuaris kirjutasin teile siia probleemiga millele ei saanud lahendust ning seostasin asja tookord ärevushäirega. Panen siia ka eelmises jutus olnud analüüside vastused:
HbA1c ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan esmalt minna oma perearsti juurde, kes teeb esmased analüüsid ja suunab endokrinoloogile.
Kui veresuhkur tõepoolest langeb väärtustele alla 3 mmol/l ja sellega kaasnevad vaevused, ...

Loe edasi

Kilpnäärme mahu vähenemine

Tere.
2019 a diagnoositi vereprooviga kilpnäärme alatalitus. TSH ei olnud väga palju normist väljas. Midagi 8 oli vereproovi näit. Määrati L-Thyroxin 50 mg. 2020 a kilpnäärme ultraheli näitas parem ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, suure tõenäosusega kilpnääre atrofeerub - rakud, mis toodavad hormooni, surevad tasapisi ja sellega koos kilpnäärme maht väheneb. Põhjuseks on autoimmuunne kilpnäärmehaigus (autoimmuunne ...

Loe edasi

Kilpnäärme mahu suurenemine

Varasemalt olen diagnoosiks saanud autoimmuunse türeoidiidi. Vereanalüüsid on olnud korras.
2024a algusest (3k pärast rasedust) on mul kilpnäärme ületalitlus. Raviks 3x10mg Thyrozoli päevas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, on lootust, et kilpnäärme talitluse normaliseerudes ka näärme maht kahaneb - kui palju, ei oska siiski ennustada. Teie puhul oleks radikaalse ravi esimeseks valikuks pigem radiojoodravi, ...

Loe edasi

Harknääre

Tere


Millal peaks laskma harknääret kontrollida? Lapsena olevat olnud mul mingi harknäärme viga, täpselt ema ei mäletanud mis jutt oli sellega.
Kurgumandlid on eemaldatud teismelisena, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Harknäärme kasvajad on haruldased, kuid mitte päris olematud nähtused. Seetõttu pole rindkere valude puhul harknääre just esimene elund, mida uurida. Nagu aru saan, on südameuuringud Teile ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Tere,
Soovin teada, kas antud analüüside põhjal on võimalik öelda, kas tegemist on kilpnäärme alatalitlusega ja kas kohene ravi on vajalik?

Lisan andmed:
23.09.2022
TSH ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH väärtus üle 10 mIU/l on absoluutne näidustus asendusravi alustamiseks L-türoksiiniga ja seetõttu on vastav soovitus igati asjakohane. Tegelikult on Teil TSH üle normi väärtustel olnud möödunud ...

Loe edasi

Kilpnääre

Kui mu proovi vastuseid vaatate, kas seis võib halb olla?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH supressioon viitab kilpnäärme ületalitlusele. Täpsustamiseks tuleb määrata ka FT4 ja FT3. Soovitav oleks ravivajaduse osas konsulteerida endokrinoloogiga.
Tervitades,
...

Loe edasi

TSH näit

Tervist.

TSH-7,44 (0,51-4,30)
FT4-17,7 (12,6-21,0

Kas on põhjust muretsemiseks?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, veidi ikka on. TSH on liiga kõrge - viide võimalikule algavale kilpnäärme alatalitlusele. Tuleks võtta ühendust oma perearstiga. Tõenäoliselt on tegemist autoimmuunse türeoidiidiga.
Loe edasi

Uuendatud koostisega L-Thyroxin

Olen märganud, et alates muudetud koostisega L-Thyroxini tarvitamisest sama toitumise ja isegi kasvanud liikumise korral on kaal tõusnud. Ma ei ole ainus.
Ravimiinfo lehel on märge, et vana koostisega ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
L-türoksiin ei põhjusta kaalutõusu, ei vana ega uus variant. Vaadates Teie sugu ja vanust, on Teie puhul tõenäoliselt tegemist perimenopausaalse kehakaalu tõusuga (keskmiselt võtab naine menopausi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: