Osaline pärasoole allavaje ja loomulik sünnitamine 23.08.20 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on juba lapsest saati olnud aeg-ajalt probleem osalise pärasoole väljavajumisega, kui väga tugeva kõhukinnisusega istel käin. Kõvasti ja kaua punnitades tuleb umbes 1-3 cm pärasoolt välja, mille siis ise sõrmega tagasi lükkan. See ei sega kuidagi igapäevast elu ning juhtub harva, võibolla paar korda aastas, kui väga tugevalt ja pikemalt punnitan. Nüüd on aga asi selline, et olen 31. nädalat rase ja alles nüüd, kui sünnituse kohta rohkem uurinud olen, mõistan, et see võib sünnitusel kujuneda probleemiks, sest sünnitus ju põhimõtteliselt ongi ainult üks suur “punnitamine”. Kas võib juhtuda, et nii pikalt ja tugevalt pressides ja punnitades tekib mul täielik pärasoole allavaje, mitte vaid osaline? Kas see vajab siis juba raskemat sekkumist ja operatsiooni? Kas osalise allavajega üldse on võimalik/mõistlik loomulik sünnitus? Tean kõike dieetidest, liikumisest, sellest kui tähtis on kõhukinnisust vältida jne., aga ma sooviks just teada sünnitamise kohta, et kas sellise probleemiga on mõisltik loomulik sünnitus või peab mõtlema keisrilõikele? Rääkisin ka oma ämmaemandaga, tema soovitas konsulteerida kirurgiga.

Suur aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

1-3 cm suurune pärasoole prolaps ei tohiks normaalset sünnitamist segada. Isegi kui tekib suurem prolaps, on see võimalik reponeerida. Vältimatut operatiivset sekkumiust selline asi ei vaja. Kui muid keisrilõike näidustusi ei ole, siis ei pea selle tõttu keisrilõiget vajalikuks.