Ka passiivne suitsetaja võib haigestuda kopsuvähki!

Ka passiivne suitsetaja võib haigestuda kopsuvähki! (4)

Tervisea Arengu Instituudi andmetel on praktiliselt iga neljas Eesti täiskasvanud inimene igapäevasuitsetaja. Suitsetamine on krooniline haigus, mis on nii psühholoogiline kui ka kehaline sõltuvus. Kas usute, et nikotiin on sõltuvustugevuselt võrdväärne heroiini või kokaiiniga?

Suitsetamise mõjust inimese tervisele aitas saates rääkida Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliiniku kopsuarst Ülle Ani: "Pole vahet, kas inimene suitsetab sigarette, piipu või e-sigaretti -  ühtmoodi tervistkahjustavad on nad kõik."

Nikotiin on sõltuvusaine, mis halvab ajus oleva emotsioonide keskuse. Nikotiin muudab inimese ebastabiilseks, mis tähendab, et enam ei suudeta olla järgneva sigaretita.

"Sigareti tossus on üle 4000 kahjuliku keemilise ühendi," kirjeldab Ani.

Sigareti kohene toime seisneb veres oleva vingugaasi koguse suurenemises, pulsisageduse ja vererõhu tõusmises ning aju vere- ja hapnikuvarustuse vähenemises.

Pikaajaline suitsetamine vähendab oodatavat eluiga umbes 10 aastat. Tõsisematel juhtudel võib suitsetamine põhjustada tugevat kopsukahjustust, ka kopsu-, kõri-, keele- ja emakakaelavähki. 

Suitsetava inimese lapsel võivad sündides tekkida nikotiini ärajäämanähud. Imik on väga pahur ja ainult nutab, sest ta on sattunud nikotiinita keskkonda, millega ta pole harjunud. Tekkida võib südamekuju häireid, samuti ei pruugi seedetrakt välja areneda. Tekkida võivad ka tõsisemad väärarengud, nagu kehaosade moondumine.

Kas E-sigaret võib olla päästeingel?

Kiirelt populaarsust koguva e-sigareti sisu tekitab aga küsimusi, kas tegemist on tõesti tervislikuma tootega. Nikotiini sisaldav vedelik on Eestis kantud ravimite nimekirja ja seda ei või niisama müüa ega internetist tellida. 

Kohtuekspertiisis kontrollitud E-sigaretide vedelikud erinesid teineteisest oluliselt ning puudub ühtne standard, kui palju võib e-sigaret nikotiini  ning muid aineid sisaldada.

Osa vedelikes leitud ainetest, näiteks limoneen, linalool, eugenool, võivad tekitada kasutajas allergilist reakstiooni. E-sigareti vedelikke analüüsiv kromatogrammi uuring tuvastas lisaks nikotiinile erinevaid lõhnaained, kuid tihti on e-sigaretis hulk peidetud aineid. Kohtuekspertiisi praktika on näidanud, et tihti e-sigarettidega kaasas olev toote kirjeldus ei vasta analüüsiga saadud tulemusele.

E-sigareti juures  ei teadvustata, et tegemist on sama ohtliku ainega kui tavaline tubakas. Nikotiini sõltuvuse tugevus võib olla tavasigarettide tugevusega võrreldes suurem. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
VIIMASED KOMMENTAARID
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (5)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)