Melanoom – agressiivseim nahavähivorm!

Melanoom – agressiivseim nahavähivorm!

Seekordses saates uuris Tohter Olaf melanoomi tekke põhjusi ning jagati nõuandeid, kuidas seda ära tunda.

Eestis haigestub nahavähki igal aastal ligi 13 inimest iga 100 000 elaniku kohta. Kuigi valdavalt avastatakse melanoome vanemate inimeste seas, siis viimasel ajal on avalikkust vapustanud ka noorte inimeste lahkumine.

Põhja – Eesti Regionaalhaigla dermatoveneroloogi dr. Marina Terase sõnul on melanoom väga agressiivne pahaloomuline kasvaja, mis saab alguse melanotsüütidest ehk pigmentrakkudest. Koht, kust nad alguse saavad, asub pealmise nahakihi ja pärisnaha vahel. Esineda võib neid ka mujal keha limaskestadel, küünte all, silmas või ajus. Inimesed märkavad muutusi nahal.

Enim esineb melanoomi I ja II nahatüübiga inimestel. Eestlased esindavadki pigem just II nahatüüpi.

Riskirühma kuuluvad inimesed, kelle lähedastel on olnud melanoom ning samuti need, kellel on palju sünnimärke. Kui sünnimärke on juba üle 100, on risk juba 7 korda suurem, võrreldes inimesega, kel on sünnimärke alla 15.

Melanoomi tekkepõhjust pole lõplikult teada, selle tekkimist võivad soodustada nii nahatüüp, geneetiline taust kui ka päike.

Loe ka:
Nahavähk - korduma kippuvad küsimused
Kolm erinevat tüüpi nahavähki
Melanoom - varased hoiatavad sümptomid
4 erinevat nahatüüpi - milline sina oled?

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)