Haigus terveks eluks – laste diabeet

Haigus terveks eluks – laste diabeet

Eestis on alla 15-aastasel lapsi, kel diagnoositud 1. tüübi diabeet, juba üle 500. Tegemist on haigusega, mis muudab kardinaalselt kogu pere elu. Oma pere loo rääkis saates diabeedihaige lapse ema.

Kolm aastat tagasi muutus täielikult pere elu, kui selgus, et laps põeb diabeeti.

Laps põdes tavapärast viirushaigust. Haiguse taandudes hakkas ta palju vett jooma ning kaebas pideva janu üle. Lapsel mõõdeti hommikust veresuhkrut ning testi näit oli 15 ning ta saadeti kiiresti haiglasse.

Tervel inimesel on normaalne veresuhkru näit 4 - 7mmol/l. Diabeetiku jaoks on ideaalne tulemus vahemikus 4 – 10mmol/l.

Haiglas sai ema ebameeldiva üllatuse osaliseks, kui pandi diagnoos ja selgus, et lapsel on diabeet. Laps jäi haiglasse seitsmeks päevaks ning kodus pidi haigusega kohanema terve pere.  „Esialgu olime süstide peal, sest pumba saime alles poolteist aastat tagasi. Õppisin veresuhkrut mõõtma ja süstima,“ kirjeldab ema.

Diabeediga on võimalik elama õppida, kuid seda peab jälgima terve elu. Tänaseks on pere täielikult kohanenud ning tervetest lastest eristab poissi vaid veresuhkru mõõtmine insuliini manustamiseks.
„Kõige raskem on olukorraga leppimine. Kõik on harjumise küsimus,“ rääkis ema. „Mis siis saab, kui poiss hakkab protestima oma haiguse vastu, miks ta peab käituma teisiti kui teised lapsed,“ kirjeldas ema oma hirme.

Endokrinoloog dr Ülle Einbergi sõnul on perede esialgne šokk väga suur, kuid olukord läheb kergemaks, kuni haigusega on täielikult harjutud. Selleks, et ravitulemused oleksid head, tuleb olla järjekindel ja oma teadmisi haigusest vaid täiendada. 

Loe diabeedi kohta lisaks siit.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)