Number üks surma põhjus Eestis: südame-ja veresoonkonnahaigused

Number üks surma põhjus Eestis: südame-ja veresoonkonnahaigused

Inimene on täpselt nii vana, kui vanad on tema süda ja veresooned, kinnitas südamearst Margus Viigimaa. Kuidas aidata oma kehal end pikalt teenida?

Põhja-Eesti Regionaalhaigla südametervise kabineti ülemarst dr. Margus Viigimaa sõnul sõltub just arterite seisundist see, kui vanaks inimesed elavad, kas tekivad südame-, aju- ja neeruhaigused.

Kui kolesterooli tase, vererõhk või veresuhkur on kõrged, on veresoonte ummistumine samuti kiirenenud. Samuti on oluline see, et veresooned oskaksid iseseisvalt lõõgastuda ja kokku tõmbuda – kui teeme kehalisi harjutusi liiga vähe, siis veresooned vananevad kiiremini.

Rasvatriibud võivad veresoontesse hakata tekkima juba teismeeas, kuid see pole ohtlik. Eluohtlik on olukord siis, kui lupjumine on ulatunud kaugele ja tekib tromb – tekib veresoone sulgus.

Kolm peamist veresoonte kahjustajat on kolesterool, kõrge vererõhk ja suitsetamine. Kolesterool on vajalik, kuid kui seda on liiga palju, hakkab see kahjustama veresoonte seinu.

Kolesterooli on soovitav hakata mõõtma täiskasvanuks saades, tehes seda iga viie aasta järel, soovitas proviisor Aime Teder. Alates 40. eluaastast on soovitav kolesterooli mõõta iga kolme aasta järel.  Kui perekonnas on südame- ja veresoonkonnahaigusi, diabeet, suitsetatakse, siis peaks kolesterooli sagedamini mõõta, soovitas proviisor.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)