Kas sul on alkoholiga probleeme?

Kas sul on alkoholiga probleeme?

Millal saab alkoholi tarvitamisest probleem ning peaks mõtlema, et alkoholi on liiga palju? Kuidas alkoholiprobleemile jälile saada?

Tartu Ülikooli peremeditsiini õppetooli professor dr. Ruth Kalda kinnitas, et alkohol kahjustab meid suurel määral. Kalda sõnul on märgitud ära ligi 60 seotud haigust või diagnoosi, mis on seotud alkoholi liigse tarvitamisega. Enim saavad kahjustada süda, maks, aju ning neerud. Alkohol on seotud ka õnnetusjuhtumite ja vigastustega, mis võivad inimeste elu üsna noorelt lõpetada.

Selleks, et jälgida oma alkoholi tarvitamist, peaks mõtlema alkoholi ühikutele - 1 alkoholi ühik on 10g puhast etanooli. See on umbes  300ml  5% õlu või 120cl veiniga, tõi prof Kalda näiteks. „Peaksime rohkem rääkima normi piirist. Naistel ei soovitata tarbida  mitte üle 2 ja meestel mitte üle 4 ühiku päevas. Nädalas peaks olema ka alkoholivabu päevi,“ rääkis Kalda.

Millal peaks mõtlema, kas alkoholi on liiga palju? „Alkoholi tarbitakse liiga palju, kui see hakkab tekitama probleeme pere- ning tööelus, kui tekivad probleemid tervisega või kui mõtted keerlevad vaid alkoholi ümber,“ rääkis Kalda ohumärkidest.

Tohter Olaf tõi välja viis küsimust, millele peaks mõtlema, et tekkivale alkoholiprobleemile jälile saada:

  • Kas vajad napsi, et olla seltskonnas julgem?
  • Kas vajad napsi iga päev, näiteks lõõgastumiseks pärast rasket tööpäeva?
  • Kas sa jood rohkem kui su sõbrad?
  • Oled sa joomise pärast kunagi kusagile hilinenud?
  • Kas sa jood üksi, sest oled vihane või kurb?

Mida teha alkohooliku aitamiseks? Esimene asi on psühhoteraapia, sinna juurde kuuluvad ka erinevad ravimid, rääkis Kalda.

 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? (2) Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib? (2)
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? (1)