Väsimus, keskedumis- ja mäluhäired, peavalud, janu, sügelus 09.03.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mind on juba lapsest saati vaevanud mitmed sümptomid, millega olen kordades arstide juures käinud, kuid lahendusi pole leidnud.


Väsimus, keskendumis- ja mäluhäired

Nimelt vaevab mind juba põhikoolist saadik pidev väsimus ja unisus. Ei suuda hommikuti välja magada, nädalavahetustel, kui rohkem uneaega, on olukord veidike parem, kuid mitte eriti. Kui hommikuti ja päevaajal vaevab mind unisus ja väsimus, siis magama mineku ajaks olen eriti ergas, mis ei ei lase mul magama jääda. Enamasti võtab mul 1.5 - 2 tundi, et uinuda. Isegi kui suudan umbes 22:30-23:00 paiku magama jääda, ei puhka ma välja. Eriti tugevasti on see mõjutanud ja mõjutab siiamaani minu õpinguid, kuna on raske süveneda ning mälu on eriti kehv. Olen proovinud letsitiini kapsleid ning Bio-Biloba (Ginkgo biloba) tablette, kuid paremaks pole läinud. Kogu see jant on kestnud põhikoolist saadik ehk umbes 10 aastat. Niipalju, kui ma sümptomeid jälginud olen, on olukord pigem mõnevõrra halvemaks läinud. Isegi koolivaheaegadel ja praegu ajateenistuses kui pole niipalju pinget, jätkuvad ülaolevad sümptomid.


Ärevus, meeleolulangused

Võimalik, et uneprobleemid on seotud ärevusega, kuna mäletan selgesti, et olen juba lapsepõlvest saadik kannatanud ärevuse, masenduse ning meeleolu ja motivatsiooni languse all. Ka praegu. Raske on lõdvestuda, rahuneda, tihtipeale pole tahtmist midagi teha ning sageli tekib masendus. See on küll kõrvalepõige, kuid millegipärast süvendab masendavat meeleolu päikseline ilm.


Peavalud

Väsimuse, unisuse, keskendumishäirete ja mäluprobleemidega on ka pidevalt kaasas käinud madal koormustaluvus ning peavalud, vahel ka migreen. Olen 9 aastaselt ujumistrennis käinud, kuid madal koormustaluvus ja peavalud on mind juba enne seda kimbutanud ja vaevavad mind siiamaani. Täiesti normaalse koormuse juures (võrreldes eakaaslaste ning pikaajalise trennis käimisega) on tihti tunda, et kuumenen kergesti üle ning tekib õhupuudus. Ka peavalud avalduvad eriti hästi just treeningute ajal. Väsin liiga kiirelt ja taastun aeglaselt, ning tihti algavad treeningute ajal ka peavalud, või siis peale trenni. Kuid peavalud esinevad mul ka niisama, justkui ilma põhjuseta. Peavalurohud (kasutan enamasti Ibumaxi, vahel aspiriini) alati ei toimi, ning vahel lähevad peavalud niivõrd hulluks, et tekib migreen, oksendamine, nägu läheb täiesti valgeks. Vahel, kui valuvaigisti ei aita, kestavad peavalud paar päeva järjest.

Uurisin veidike uneapnoe kohta, mille sümptomid langevad suuremal määral kokku ülal kirjeldatutega, kuid pole lasknud vastavaid uuringuid teha. Võib-olla ehk tuleks.


Vererõhk üle normi

Olen viimase aasta jooksul isikliku aparaadiga jälginud ka vererõhku ning enamikel juhtudel on süstoolne näit märksa üle normi (133, 146, 150). Vahel läheb ka diastoolne üle 80. Samuti on mu vererõhumõõtjal ebaregulaarse südamerütmi tuvastaja. Enamikel mõõtmistel tuvastab aparaat mul ebaregulaarset pulssi. Katsetasin mõõtjat ka pereliikmete peal, kuid neil oli rütmiga kõik korras, seega aparaat peaks olema korras. Kõrgenenud vererõhu vastu ravimeid pole võtnud.

Kusjuures viimane arst (meremeeste arst), kes mulle ehhokardiogrammi tegi, avastas et süda ei löö päris õigesti, ning kuna mul on viimase paari aasta jooksul esinenud äkilisi südamepisteid (suvalisel ajal), kirjutas mulle välja kaaliumitabletid. Peale kolmekuulist kuuri kadusid pisted, kuid viimasel ajal, ehk umbes pool aastat peale pistete kadumist, olen jällegi täheldanud nende esinemist. Küll harva, aga siiski.


Janu, sage vetsuskäimine

Üsna varasest east saadik olen täheldanud sagedast janutunne, mida eriti olen tähele hakanud panema just viimasel ajal. Võin iga 5-10 minuti tagant ära juua klaasi vett ning uus janutunne tuleb jälle peale. Ka vetsus käin seda tihedamalt. Eriti annab see tunda magama minekul. Siis on pidevalt suu kuiv ning tahaks juua. Kui ei joo, on raske magama jääda. Kui joon, siis käin peale igat joomist juba 5-10-15 minuti tagant vetsus, mis ei lase ka rahulikult magama jääda.


Sügelus

Viimasel ajal olen märganud, et nahk sügeleb liiga tihti ja igalt poolt. Sügan end, kuid mõne hetke pärast hakkab teises kohas sügelema. Kusjuures sügeleb ka kubeme ja päraku piirkonnas. Vahet pole, kas pesen end paar-kolm korda nädalas või iga päev, probleem ei kao. Keha peal nahk kuivana ei tundu, kuid käed on pidevalt kuivad.

Mõni nädal tagasi sattusin internetis peale diabeedi sümptomitele, millest enamik langes minu omadega kokku, seega lasin teha diabeedi testi, kuid näidud olid korras. Olen ka glükomeetriga terve nädala jooksul veresuhkrut kontrollinud, kuid enamjaolt on 2 tundi peale sööki tase jäänud alla 5.5. Seega 2. tüübi diabeedi võiks ehk välistada. Perest keegi diabeeti ei põe, ise olen normaalse kaaluga (kehamassi indeks on 25). Kehakaalu langust pole esinenud. Vererõhk, nagu juba mainitud, on küll üle normi.

Olen üle 2 aasta käinud nende sümptomitega perearsti juures, kes ei ole probleemidesse eriti süvenenud, vaid on saatnud mind ühe arsti juurest teise juurde, kusjuures osad arstid pole arugi saanud, miks perearst mind nende juurde on saatnud. On tehtud mingeid pealiskaudseid vereanalüüse, mis üldjuhul pole midagi näidanud. Saadeti koormustestile palju kiidetud Dr Mesikepp juurde, kes aga mitte midagi näidanud 10 minutlilisest koormustestist midagi välja ei lugenud ning mind ära kuulamata lihtsalt minema saatis. Üldjuhul ei teki mul peavalud mitte esimese 10 minutiga, vaid kuskil 30 minuti või tunni jooksul.

Enamik arste, kelle juures olen käinud, on olnud tuimad, vastutulematud, ning ei ole suvatsenud olukorda süüvida. Ilmselt on suurem osa häid arste välismaale kolinud.

Kui aus olla, siis on lausa häbi nendest sümptomitest jälle kellelegi rääkida, sest ilmselt arvavad paljud arstid, et mul pole muud teha, kuid neid pidevalt välja mõelda. Viimane arst, kelle juures mõni nädal tagasi Mereväe laatsaretis käisin, suutis minu sümptomite kirjelduste peale ainult naerda, ning ütles, et ma olen täiesti terve – ilma mingeid analüüse tegemata! Andis mulle veel mõista, et ma peaksin psühholoogi juurde minema. Kui mind painaks ainult ärevus ja unehäired, siis oleks see ehk mõeldav, kuid tegemist on rea sümptomitega, millel pole midagi pistmist minu psüühikaga. Olen täiesti terve mõistuse juures ning ainus, mida ma tahan, on leida põhjused nendele probleemidele, mis tõsiselt halvendavad minu elukvaliteeti. Mind painab see, et sümptomid on reaalsel kujul olemas, kuid ei oska neid kuidagi seostada ega näha suurt pilti, mistõttu soovingi eksperdi arvamust.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kuivõrd Teie terviseprobleemid on kestund juba niivõrd pikka aega ning neid on näinud niivõrd palju erinevaid arste, kes samas ei ole suutnud tuvastada neil ühtki selgestiosutatavat põhjust, siis nagu Te ka ise viitate, võib kõige selle peamine põhjus olla Teie väga tundlik kehataju ja suur ärevuse foon. Kindasti mitte ei tähenda see seda, et Teie terve mõistusega oleks midagi lahti - pigem vastupidi - olete probleemi enda jaoks väga selgelt lahti mõelnud ning otsite väga konkreetseid vastuseid. See, et neid probleeme on ka väga mitmest valdkonnast ja organsüsteemist, viitab samuti sellele, et tegemist on pigem funktsionaalse häirega, mida kõrge ärevuse tase veelgi võimandab. Sestap on soovitus psühholoogile/psühhiaatrile pöörduda täiesti asjakohane ning kui Teil on võimalik konsulteerida oma valdkonda hästi tundva ning empaatilise spetsialistiga, võite olla isegi üllatunud, kuivõrd tõhusaks võivad osutuda tema sekkumismeetodid. Seega tõesti soovitan!
Lugupidamisega
Le Vallikivi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Südame uuring

Tere! Südame ultraheli uuringul oli kirjas avatud foramen ovale 3mm , kerge sundivool vasakult paremale. Mida see tähendab? Kas on põhjust muretsemiseks?

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!


Lühike vastus on, et ei ole vaja muretseda - tegemist on kaasasündinud muutusega, millega Teie keha on elu jooksul kohastunud.
Kui tunnete, et vaja oleks pikemalt arutleda, ...

Loe edasi

jalal säärelt kintsule liikunud punane "vorp"

Tere! Mul tuli säärele umbes veebruaris punane "vorp". See on nüüd liikunud järjest ülespole ja asub nüüd kintsul. oskate öelda, millega võiks tegu olla?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kahjuks ei paista pildilt kuigi hästi. Ega muud, kui perearst, läbivaatus, vajadusel uuringud. Piirdunud punetav ja suurenev laik nahal on omane Lyme tõvele. Selle jt haiguste uuringud, siis ...

Loe edasi

Valu

Tere,mul on detsembrist saadik imelikud valud vasakul pool kõhu juures,lööb ka alaselga,selline tuim näriv valu ja kiirgab igale poole,et tegelikult raske mõista kus see täpsemalt on, on ka pressimistunne ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu. Neid tulebki uurida ja välistada. Seniste uuringutega ei ole leitud rasket kehalist haigust, võimalik, et tegemist on soole ärritussündroomiga. Välistada tuleb ...

Loe edasi

Põletikuline soolehaigus

Tere

Andsin vereproovi, kus kalprotektiin oli normist kõrgem peab olema <50, mul oli see 73. Muud põletikunäidud olid korras ehk ei näidanud midagi, raua tase veres on ka alla normi. Kas see ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Selline küsimus juba sai vastuse. Tõus on minimaalne, Duspatalin on soolt rahustav ravim, kasutatakse sooleärritussündroomi korral, kui muud haigused välistatud.
Usun, et kolleeg gastroenteroloog ...

Loe edasi

Ragisev ranne

Tere! Mul oli sügisel lodiluumurd ja nüüd 2 nädalat tagasi väänati mul sama kätt nüüd mul ranne ragiseb juba 2 nädalat ja valutab ning on ka piiratud painuvus. Ütitasin ka pöörduda emose aga seal mind ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Ikka perearst, arstlik läbivaatus, vajadusel kordusradiogrammid randmest 3 suunas, lodiluu projektsioon, ultraheliuuring, siis edasine.
Esialgu võiks kanda päeval randme ortoosi, paikselt ...

Loe edasi

Nõelafoobia

Tere

Probleem on kestnud algklassidest peale. Algus ega põhjus pole teada. Pole kunagi julgenud verd anda, mistõttu ühtteist elus tegemata jäänud või edasi lükatud.
Teraapias pole käinud. ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Trüpanofoobia ehk nõelahirm on üsna sage, eriti lastel. Probleemiga peab tegelma ja leidma leevendust, seda korraldab vastava kogemusega psühhiaater ja psühholoog meeskonnatööna.
Oma ...

Loe edasi

Ninavere jooks

Ninaverejooks on olnud 4 korda juba ja üks päev hakkas järsku verd jooksma ja ei lõppend panime külma rätiku nina peale ja rättikust hakkas läbi tulema läksin kraani kausi juurde ja vere klimp tuli välja ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Enne tuleb selgitada põhjus, vaid osa vajavad "kõrvetamist". Pöördu esmalt oma perearsti vastuvõtule, tema teostab rinoskoopia, hemogrammi, hüübivus jt uuringud, siis edasine. Nina verejooksu ...

Loe edasi

Nahalaigud

Tere,mure selles,et umbes sügisel tekkisid mul väiksed pruunid laigud,kaenla juurde,kõhu peale ja samuti jalgevahele,aga nüüd need laigud on läinud ikka väga suureks ja jalgevahele eriti mõlemal pool ja ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab olema healoomuline nahahaigus pityriasis versicolor. On ka teisi põhjuseid. Täpsemaks diagnoosiks ja raviks pöörduge oma perearsti vastuvõtule.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Mis või olla tekke põhjus.

Miks keelele sellised laigud tekivad. Kas võib olla mokatubaka kasutamisest või mõni muu põhjus sellel. Keelekarv kaob ära nende kohtade pealt.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Seda nimetatakse geograafiliseks keeleks, pole ohtlik. Soodustada võib antibiootikumravi ja mokatubakas, ühekülgne, korrapäratu söömine jm. Soovitan pehme hambaharja ja lahjendtud suuloputusveega ...

Loe edasi

Põletikuline soolehaigus

Tere

Andsin vereproovi, kus kalprotektiin oli normist kõrgem peab olema <50, mul oli see 73. Muud põletikunäidud olid korras ehk ei näidanud midagi, raua tase veres on ka alla normi. Kas see ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kalprotektiinitõus on tibatilluke, haigust näitab 5-10 x tõus. Hea, et põletikuproovid korras. Pikemaaegse kõhulahtisuse põhjuseid on palju, neid uurib gastroenteroloog. Kui kõik uuringud ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: