Kilpnäärme mahu vähenemine 09.05.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
2019 a diagnoositi vereprooviga kilpnäärme alatalitus. TSH ei olnud väga palju normist väljas. Midagi 8 oli vereproovi näit. Määrati L-Thyroxin 50 mg. 2020 a kilpnäärme ultraheli näitas parem sagar maht 4,7 ml ja vasak 3,1 ml. Vahepeal oli 2 rasedust ja L-Thyroxini annust suurendati.

2023 augustis sünnitasin viimase lapse. L-Thyroxini annus oli läinud suureks, kuna oli tekkinud ületalitus. Praegu on annus jälle 50 mg ja vereproovi järgi on näit korras. Aga nüüd mais 2024 käisin ultrahelis ja parem sagar maht on 2 ml ja vasaku maht 1,2 ml.

Olen mures, kuhu see kilpnäärme maht kaob. Kas mul varsti enam polegi kilpnääret? Mis saab?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, suure tõenäosusega kilpnääre atrofeerub - rakud, mis toodavad hormooni, surevad tasapisi ja sellega koos kilpnäärme maht väheneb. Põhjuseks on autoimmuunne kilpnäärmehaigus (autoimmuunne türeoidiit), mis ongi Teil diagnoositud alatalitluse põhjuseks. Kahjuks seda protsessi peatada pole võimalik ja L-türoksiini peate tarvitama elupäevade lõpuni. Suure tõenäosusega L-türoksiini annus edaspidi ka mõnevõrra suureneb ja jääb püsima 75 või 100 mcg juurde päevas. L-türoksiin on asendusravi hoidmaks Teie organismis kilpnäärmne hormoonide taset normaalsena, autoimmuunse türeoidiidi kulgu see ei mõjuta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.