74726 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Kuidas ravida peavalu?

Kuidas ravida peavalu? (13)

Loe Tartu Ülikooli neuroloogi Mark Braschinsky nõuandeid, mida jälgida peavalu ravimise juures.

Esmase nõuande saate, kui pöördute apteekri poole. Perearstid julgustavad aga kõnelema pereõdedega, kes selgitavad välja valu põhjused ja soovitavad ravi.

Erinevate peavaluvormide ravis on ühelt poolt palju ühist, teisalt aga üksikuid haigustele spetsiifilisi momente. Teinekord võib kergema valu puhul saada abi ravimeid tarvitamata. Nii aitavad pingetüüpi peavalu puhul õiged harjutused, võimaluse korral ka kaela- ja õlavöötmelihaste massaaž. Lõõgastuda võivad aidata dušš, vann, jalutamine või hea muusika. Migreenihoogu võib leevendada uni. Mõlema peavaluvormi ärahoidmiseks on tõhus regulaarne füüsiline aktiivsus. Peavalu all kannatajatele on mitu sobivat spordiala, näiteks ujumine, jooksmine, suusatamine jt.

Pidevalt valutavast peast oleks vajalik siiski arstile rääkida, et selle põhjus välja selgitada, sest peavalu võib olla ka mõne haiguse tunnus. Kui häda põhjus on lihaspinge kaelas, siis nõustatakse õigete võimlemisharjutuste osas haiglate ja polikliinikute ravivõimlemise kabinettides. Kui neist ei piisa, võib pöörduda apteeki, et leida sobiv ravim.

Sõltumata peavalu alaliigist, on peavalude ravi sümptomaatiline ehk valu leevendav. Viimane on aga (mõne erandiga) üsna universaalne. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on juba aastaid tagasi võtnud kasutusele nn valuravi redeli. Selle põhimõte on lihtne: kergemat peavalu ravitakse lihtsamate valuvaigistitega, nagu paratsetamool, ibuprofeen jt rohud; tugevam valu vajab aga kangemaid ravimeid, mis enamasti on juba retseptiravimid. Käsimüügist saabki osta paratsetamooli ja ibuprofeeni. Tõhusamaid peavalu- ja spetsiaalseid migreenihoovastaseid ravimeid kirjutab välja arst.

Valides missugust ravimit oma peavalu leevendamiseks osta, järgige apteekri, pereõe või arsti nõuandeid! Käsimüügi ravimite ostmisel tuleks endal teada, kas Teil esineb veel mingisuguseid kaasuvaid haigusi? Nii, näiteks ibuprofeeniga peaks olema ettevaatlik inimene, kellel on kaasuvalt mao- või kaksteistsõrmiksoole haavand. Paratsetamool ei oma selliseid seedetrakti kõrvatoimeid, kuid on vastunäidustatud maksapuudulikkuse esinemise korral. Varasemalt esinenud allergia mingite konkreetsete ravimite suhtes peaks välistama sama ravimi uuesti kasutamist.

Täpsemaid juhiseid ravimi valikul võib lugeda ravimitega kaasasolevatest  infolehtedest ja/või küsida spetsialisti käest. Migreeni ja teisi kroonilisi peavalusid ravivad nii perearstid kui ka neuroloogid, kelle juurde suunatakse patsient siis, kui on tarvis teha näiteks mõni lisauuring vms.

Pöördu iga terviseprobleemiga esmalt oma perearsti poole. Igas polikliinikus on reeglina ka eriarsti-neuroloogi vastuvõtt, millele registreerimiseks on vaja perearsti saatekirja. Ilma saatekirjata on see samuti võimalik, kuigi maksta tuleb suuremat visiiditasu. Ka mõningates erakliinikutes konsulteeritakse migreenipatsiente, kus visiiditasu on tavaliselt pisut kõrgem, aga järjekorrad reeglina lühemad.

Oluline on õigeaegne ravimi võtmine. Peavalu leevendamine võiks alata koheselt valu aistingu tekkimisest. Pikaajalisel valu kannatamisel on oht, et valu tugevnemise järel tablett enam nii tõhus pole. See omakorda võib viia liiga suurte ravimiannuste tarvitamiseni. Mida varem valuvaigistav ravim sisse võtta, seda suurema tõenäosusega saate abi juba esimese annuse manustamise järgselt. Jälgida tuleks ka iga üksiku annuse õiget suurust. Nii näiteks on keskmise kehakaaluga täiskasvanu paratsetamooli valuvaigistav annus kuni 1 g (s.o kaks 500 mg-st tableti). Analoogne näide kehtib ka ibuprofeeni sisaldavate tablettide kohta – 200 mg ühekordse annusena ei pruugi tagada valust vabanemist. Väiksema annuse tarvitamise ja selle mitte toimimise korral kiputakse ekslikult arvama, et „see ravim mind ei aita”, kuigi tegelikult peitub põhjus sageli alaravis. Õiges annuses manustatuna on efekt täiuslikum.

Mõlema ülalkirjeldatud soovituse järgimine võib tegelikkuses hoopis vähendada ravimite tarvitamise koguhulka!

Allikas: patsienditrükis Kuidas vabaneda peavalust, peavalu.ee

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
VIIMASED KOMMENTAARID
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul
Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Peavalu on sage häire, mida on enamik meist kogenud. Peamiselt saab peavalu korral abi valuvaigistitest. Kontrolli testi abil, kas sinu peavalu allub ravile. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...