Kõhuvalu, mis on kestnud kaua 01.08.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
Kirjutan teile seoses probleemiga, mis algas umbes 1,5-2 aastat tagasi. Nimelt valutab mu kõht paremalt poolt. Valu on pimesoole piirkonnas.

Umbes 6 kuu tagasi perearsti vereproov andis tulemuseks helico bakteri, tegin kuuri läbi (kolmikravi), kuid ütleks, et vaegused läksid hullemaks, mille tõttu pöördusin gastroenteroloogi poole, kelle meelest mu valud ei saa olla seotud helico bakterist tingitud valudega, sest helico bakteri puhul oleks valud pigem maos, minul aga soolestikupiirkonnas paremal.

Olen nüüdseks läbinud mitmeid uuringuid ning teinud kõikvõimalikke proove, toon mõned neist siinkohal välja:
Vereproov, milles põletikunäitajad olid normis;
Lisaks võetud markerid munsarjapõletiku; parasiidid soolestikus; sapipõie; kõhunäärme põletike osas, mis olid normis.
Uriiniproov - normis;
Ultraheli - normis ( Teostatud uuring: UH uuring kõhu- ja vaagnapiirkonnast; UH-leid: Maks: Ühtlase ehhogeensusega. Koldelist leidu ei sedasta. Sapipõis: sisaldis on homogeenne, kivivarje ei sedasta; sapipõie sein on põletikutunnusteta. Sapiteed laienenud ei ole. Kõhunääre: tavalise suuruse ja ühtlase struktuuriga. Põrn: normaalse suuruse ja struktuuriga. Neerud: tavalise mõõtmetega ja struktuuriga. Kive ega paisu ei sedasta. Kusepõis: kontuurid on siledad, valendik on vaba. Vedelik kõhuõõnes : ei sedasta. Kokkuvõte: Aktuaalse leiuta.
(Tehtud kahel korral)

Kolonoskoopia, mis oli normis. Võeti tükk peensoolest. Selle puhul ka kõik normis. Vaadatud jämesool ja iileumi lõpuosa. Sooles rohkelt sappi. Limaskest kogu ulatuses sile, roosa, hästi jälgitava veresoontejoonisega. Haustrad gratsiilsed. Peensoole lõpuosa limaskest visuaalselt normis. siit biopsiad. Kokkuvõte: Normi leid. )
Biopsia vastus: peensool /ileum/ 2 peensoole tükki, mille kõrgeid hatte vooderdab peensoole-tüüpi silinderepiteel. Ühe tüki prooprias näha suurt lümfoidfolliikulit (sobib Peyeri naastule). Mõlema tüki prooprias füsioloogilisel hulgal põletikurakke. Kroonilise põletiku tunnused puuduvad. M00100 - normaalne kude /histologia normalis NAS/

Lisaks oleks külastanud füsioterapeuti, kes ütles, et rüht on korras.

Samuti günekoloogi juures käidud, kelle võetud proovid olid samuti normis. Välistatud kõik võimalikud haigused.

Umbes 2 kuud tagasi külastasin ka neuroloogi, kes lasi seljast pildid teha, need olid normis ja muutusi ei leitud.

Tehtud ka ASO proov, mis oli 200 rohkem kui ref.väärtus. Perearst ei pidanud oluliseks aga saatis kurgu - ja ninaarstile, kes kontrollis mandleid, ka need normis.

Töötan igapäevasel arvuti taga, valud tekivad tavaliselt püsti seistes ja kõndides. Valud on pigem teravad ja hooti esinevad. Leevenevad istudes või pikali heites. Umbes 10 aastat tagasi oli trauma liiga raskete asjade tõstmisest, mille tõttu sattusin haiglasse.

Kuna uuringud ei ole midagi minu probleemi osas selgemaks teinud, otsustasin teie poole pöörduda. Kas on võimalik, et tegu võib olla ka mingisuguse muu probleemiga - pimesool ja selle krooniline põletik? Olen lootust laotamas, sest tervis ok, aga valud ei kao.

Mida te soovitaksite? Mitmed arstid arvavad, et valu algab peast, et kujutan seda ette, kuid valu pole koguaeg, näiteks viimased 2 kuud valusid polnud, eelmisel nädalal algasid taas. Muutusena elustiilis eelmisel nädalal võib tuua välja vaid telgis ööbimise, kuid ei oska sellele seost kõhuvaluga leida.

Loodan, et oskate mind aidata.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kindlasti pole ma mingi imearst, kes ühe lausega Teie probleemid lahendab.
Kuna valu on paremal allkõhus, kus paikneb ussripik, võib ka tema olla süüdi Teie hädades. Mina soovitaksin plaanilist laparoskoopilist apendektoomiat - ca 50 % noortest naistest selliste valude puhul saavad sellega oma hädadest lahti. Arvan, et see protseduur on lihtsam, kui paljud Teile juba tehtud uuringud, mis pole tulemust andnud.