sapikivid ja gastroskoopia 09.06.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
käisin täna Üldkirurgi konsultatsioonis seoses sapikividega. Vastuvõtt käis kiiresti ja määrati gastroskoopia , et selgitada kas on maohaavandid. Kas tavaliselt enne sapipõie eemaldamist tehaksegi see kõigile või milleks see vajalik on? kui ultraheli on juba tehtud ja on selgunud et sapipõis on kive ja sodi täis ja vajab eemaldamist.
Juba mõte sellest et pean sondi neelama minema ajab seest keerama.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Reeglina me tõesti teeme kõigile haigetele gastroskoopia, kes lähevad sapipõie laparoskoopilisele operatsioonile. Kui aga inimene tõesti seda teha ei soovi, siis vägisi seda uuringut kellelegi et tehta. Samuti pole gastroskoopia tegemine tingimuseks, et operatsioonile saada. See on lihtsalt haige enda huvides, kuna laparoskoopilisel operatsiooni mao patoloogiat ei näe ja valud võivad olla ka muudest haigustest kui sapikivid.