Hüppeliigese sidemete rebend 09.09.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Minul küsimus selline. Nii 13-14a tagasi väänasin parema jala välja. Läksin too kord perearstile, kes pani diagnoosiks venitus ja pidin hoidma külma peal ja sain ka lühemaks perioodiks( ehk max 2nädalat, täpselt ei mäleta) ka kehalisest kasvatusest vabastuse. Paari aasta jooksul käisin veel sama hädaga perearstil, kuni ta saatis mu kirurgile. Kirurg tegi röntgenpildid( murdu ega mõra ei leidnud) ja vastas, et hüppeliigese oleks pidanud kuuks ajaks kipsi panema, kui see juhtus, et sidemed oleks õigesti ja korralikult kokku kasvanud, nüüd aga kahjuks pole midagi teha, see on mul elu lõpuni. Kui jalg nö vääratab, venivad sidemed ja jalg hakkab valutama. Sain ka tol ajal jalatoe, et sporti tehes kanda, et jalga ei vigastaks. Eks aeg ajalt valutab aga ei midagi sellist, mis päevaga üle ei läheks. Nüüd 19. august 2015a tööle minnes jooksin ühe bussi pealt teisele, kuna esimene hilines ja jalas käis naks läbi, sain aru, et väänasin jala taas välja. Nii valus oli, et süda läks pahaks ja korraks silme eest ka mustaks. Käisin järgmine päev arstil, rääkisin oma loo ja arvas, et sama asi. Käisin veel peale seda 2x arstil+tehti ka rõntgenipildid, millel mõra ega murdu ei tuvastatud. Sain ka toe, mida pidin 1 nädala kandma. Jalga katsudes mainis arst, et võib olla on viga saanud hüppeliigese kapsel kuna jalga vasakule paremale sain keerata ja varbaid sirutada on valus ning katsudes jala pealt on samuti üks punkt valus. Kas on võimalik, et mitte need sidemed ei saanud viga(ehk vana vigatus) vaid kapsel hoopis? Valud käivad siiani jalas. Kohati arvaks, et närvivalu, sest üks hetk tuleb kohutav valuhoog, on kuni 15sekundit ja kaob. Mõned korrad on ka talla alla löönud valu nagu selline torkiv. Kas hüppeliigese sidemed võivad valu sinna lüüa? Arstid soovitasid samuti külma peale panna ja midagi valu vastu võtta aga ei muud.
Ei taha jälle ootama jääda, et ise üle läheb.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olen üldkirurg ja ortopeedias mitte ekspert.
Hüppeliigese sidemed ja kapsel on sisuliselt samad asjad ja vigastuse korral on trauma mõlemas. Nagu Teie kirjast järeldub, on tegu nn "kroonilise traumaga" - olete korduvalt oma jalga vigastanud, väga tõenäoliselt ka kogu aeg sama kohta, kuna tekkinud arm on kõige nõrgem. Peaksite end näitama ortopeedile. Selliseid vigastusi mõnikord ka opereeritakse, fikseeriva ortoosi kandmine oleks igal juhul näidustatud. Kas oleks esimese trauma puhul pidanud kasutama kipslahast on tagantjärele raske öelda.