Diafragma hernia 26.03.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.Kirjutan Teile murest,mis puudutab minu ema.Asi on nimelt selles,et minu emal avastati diafragma song.Täna käis ta suunamise teel Tartus kirurgi vastuvõtul.Väga ara inimesena,kuid siiski kindla otsusega,lasta opereerida.Minu ema on76 aastane ja siia maani olnud täielikult terve.Tänu sellele songale on ema elu muutund väga raskeks,sest öösiti on juba võimatu magada-kui lööb valusid kylge,kätte ja eri keha piirkondatesse.Paha olekut saab muidugi toidu kordade peenendamisega vähendada.Täna olles arsti visiidil,tegi kirurg selgeks,et röntgeni pilt näitab-kõik on rahulik ja tema ei soovitaks opereerida.Põhjuseks tõi,et hiljem võib tulla väga halbu komplikatsioone,tysistusi....Ema kysimusele,et elu on muutunud vöimatuks,vastas kirurg,et vanal inimesel ikka on valusid.Nii minu ema siis ka sealt kabinetist lahkus.Olime õega mõlemad väga löödud ,kui arvasime,et ema pääseb vaevast,kui töesti mingeid teisi haigusi pole.Käisime mõlemad õega nii Soome kui ka Ingliskeelsetel lehekyljedel ,seal luges selgesti,et operatsioon on lihtne ja kahjuks ma ei leidnud mingeid komplekse pärast lõikust.Minul ongi Teile väga suur palve,sooviksin teada kas tõesti ei ole soovitatav sellist operatsiooni teha ja millised on tagajärjed.Soovime väga ema aidata ,et ta saaks oma vanaduspäevad önnelikult veeta.Samas närib minu hinge kartus,et kui tõesti midagi juhtub-syy on minu,sest käskisin emal minna tagasi väikelinna arsti juurde ja anda uue saatekirja.Ette tänades

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Suure hiatushernia operatsioonil on tõesti võimalikud komplikatsioonid, mida suurem songa ja mida vanem inimene seda sagedamini. Operatsioon tehniliselt polegi niivõrd keerukas kui eakale raske taluda. See on nii aga kõikide operatsioonide puhul. Riski suurust hindab iga kirurg lähtuvalt oma kogemusest ja halba tulemust ei taha ju ei arst, patsient ega ka omaksed. Soovitan Teil konsulteerida mõne teise kirurgiga, parem veel kui ka teises raviasutuses - kui sealt saate sama soovituse, siis tuleks sellega leppida.