Alakõhuvalu 06.12.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 19. aastane neiu. Kaebused algasid ligi kuu aega tagasi, kui algas imelik kõhuvalu. Valu esines mõlemal pool alakõhus. Valu ei olnud ja ole ka praegu pidev, vaid esineb hooti. Samuti olid mul hommikuti imelikud külmavärinad ja olemine oli päris vilets. Enne kõhuvalude algust oli mul pidevalt kõht kinni (olen väga istuva eluviisiga ning toitumine polnud ka kuigi hea muidugi). Seetõttu kasutasin mõnda aega rohtu "lactulose ratiopharm", mis parandas kõhu läbikäimist. Kõhuvalud on aga endiselt. Valutab nüüd pigem alakõhus paremalt poolt, kuigi anna vahest tunda ka vasakul pool. Perearst arvas, et kõhukinnisus oligi tingitud minu vähesest liikumisest ja halvast ning ebaregullaarsest toitumisest. Tehti ka vereanlüüs, mille kõik näitajad olid korras. Hiljuti käisin veel alakõhu ultrahelis, kus leiti, et nendest kohtadest, kus valu kiirgub, on sool gaasi täis. Kõht mul muidugi koriseb tihtilugu päris hullusti ja katsudes ka mulksub. Samuti leidsin ma kubeme ja reie ülaosa vahepealt sellise väikse valutu muna, mida arvasin olevat lümfisõlm, kuid perearst pidas seda muna normaalseks. Käskis mul vaid seda jälgida, ja ühendust võtta juhul kui muna peaks suurenema. Arst kahtlustas algul ka munasarja põletikku. Günekoloogi juurde on ka aeg kinni pandud. Mina isiklikult kardan, et mul on siiski seedeelundkonnaga miskit paigast ära. Kõige enam tekitab minus hirmu teadmine, et nii minu vanaemal kui ka vanavanaemal oli pärasoolevähk. Kui suur tõenäosus on minul seda põdeda? Ehk oskate Teie aimata millega tegelikult võib olla tegu?
Ette tänades!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ainult kirjelduse järgi ei oska ma kindlasti diagnoosida. Selleks oleks vaja ikkagi läbivaatust ja tõenäoliselt ka uuringuid. Teie vanuses pärsoole vähk on väga haruldane, kuigi siiski mitte võimatu. Koloskoopia uuringul on seda võimalik välja lülitada.