Kodune ravi peale ägedat pankreatiiti 23.07.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Eelmisel nädalal mõõdukas ülakõhuvalu, mistõttu pidin paar päeva tagasi süvenenud ja juba väljakannatamatu ülakõhuvalu tõttu EMO-sse pöörduma. EMO-s 6 h vältel tilgutit. Valvearst konsulteeris gastroenteroloogiga ning diagnoosiks äge pankreatiit, kuid kerges vormis (suurema koguse alkoholi tarvitamise tagajärjel). Saadeti kodusele ravile, ravimiteks pantoprazool 40 mg 1 x päevas, vajadusel tramadol 50 mg 1 x päevas. Olles 2 päeva kodusel ravil olnud, on EMO-sse pöördumisele eelnenud valu küll pisut taandunud, kuid püsib siiski mõõdukas ülakõhuvalu ning sügavalt sisse hingata on valus.

1. Kas peale pantoprazooli tuleks ravi efektiivsemaks muutmiseks veel midagi tarvitada?

2. Valvearsti sõnul on hädavajalik vähemalt nädalane dieet tarbides ainult vedelikke (mitte ühtegi toiduainet). Kas selline dieet tundub mõistlik? Millal võib jälle kergemaid toiduaineid tarvitama hakata (nt piimatooted, puuviljad)?

3. Kas valu võimalikul süvenemisel võib katsetada suurema koguse tramadooli tarvitamisega või tuleb tingimata uuesti EMO-sse pöörduda?

Tänan tähelepanu eest.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui inimene toitu kannatab (ei oksenda) pole päris nälgimine vajalik. Küll aga range dieet. Kõik rasvased, vürtsised teravad asjad tuleb välistada. valuvaigistite suurendamine tuleb kõne alla vaid valuvaigisti lubatud maksimaaldoosini. Kõhunäärme haiguse taandumine on pikk ja tuleb olla kannatlik. Kui palavikku ei ole, ei oksenda, siis ei näe ka uuel EMO-sse pöördumisel olulist mõtet.