iseenesest tekkinud haav vanal inimesel 24.06.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!Töötan hooldusasutuses ja sooviksin küsida ühe oma kliendi juhtumi kohta.Asi nimelt selles,et 11 päeva tagasi öösel avastas hooldaja,et 93 a klient on arvatavasti vastu voodit või voodi ees olevat võre teinud puruks oma jala,haav oli u 30 cm pikk ja vajas õmblemist.Siiani on siiski ebaselge,kuidas saab vastu puidust voodit oma jala niimoodi ära lõhkuda......nüüd 2 päeva tagasi oli minu vahetus,olin tööl,hommikul oli mammi väga loid,pidin teda söötma,,see eriti ei õnnestunud,pudistas toidu välja.....istus ratastoolis,otsustasin ta tagasi oma tuppa viia,et voodisse lamama panna,kui olin peaaegu tema toani jõudnud märkasin järsku,et samast jalast mida on õmmeldud hakkas järsku verd jooksma,kuna tal olid jalas pikad püksid,ei saanud ma algul aru kust verd tuleb,arvasin algul,et õmmeldud koht on on lahti löönud,sest mõned päevad tagasi,kui pereõde käis ütles ta,et nahk on väga õhuke ja haav paraneb aeglaselt.Seda,et nahk on õhuke,seisis ka haiglast antud paberil,surusin kätega säärele ja hoidsin jalga üleval kuni kiirabi saabumiseni.tuli palju verd ja ka lümfivedelikku,kui kiirabi õde püksisääre üles tõstis ja säärt ümbritseva võrgu eemaldas siis pidin ausalt öeldes pikali kukkuma,sääremarjal oli 25 cm pikkune lahtine nagu rebitud haav,pilt oli väga kole,sõit haiglasse ja taas õmblus.mind on aga jäänud nüüd piinama mõte,kuidas on see võimalik,,sest kuhugi vastu või millegi otsa polnud ta jalaga läinud,samas olid jalas pika säärega püksid,mis olid täiesti terved,samas tegelesin sellel hommikul temaga ainult ise.Kas on võimalik,et vanemas eas,ma mõtlen vanust üle 90,kui nahk on väga õrn,võivad sellised haavad ise tekkida.Kahtlen nüüd juba eelmises korras,kas see haav ka mitte ise ei tekkinud,sest keegi ju juures ei olnud,mõlemad haavad on samal jalal,eelmine sääre eesküljel,viimane haav sääre tagaküljel,pikkus on mõlemal haaval peaaegu sama 25-30 cm.Palun vastake,kas minu kahtlustel võib mingigi tõepõhi all olla.Ette tänades.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kindlasti ei teki selline haav ise. Haava tekkimiseks on vaja siiski mingit jõudu. Selleks võib olla vaid kerge löök, mis tavalisel inimesel ei pruugi isegi valu põhjustada. Õhukese naha teeb see aga katki.