Võimalik song? 14.02.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Pidev ebamugavustunne, pakitsus ja vahel ka valu paremal alakõhus. Kõht vahelduvalt normaalne ja lahti. Varemalt soole tühjenemine igapäevaselt, nüüd üle päeva. Enne soole tühjendamise vajaduse tekkimist tugevneb pakitsus või valu paremal alakõhus, siis hakkab kõht just pakitseva koha pealt korisema, korin liigub mööda jämesoole kulgemise trajektoori üles, vasakule ja alla, millele järgneb soole tühjendus kaks korda järjest ca pooletunnise vahega. Esimesel korral v/heite konsistents normaalne, teisel korral tihti vedel. Paremal kubemekanalis sõrmedega palpeerimisel tunda tõuget. Esimest korda tundsin pakitsust umbes 10 aastat tagasi. Vahepeal on see ära kadunud, siis aeg-ajalt uuesti ilmunud. Kolm aastat tagasi käisin Tartus kirurgi konsultatsioonil. Soovitati: "kubemekanali revisjoon ja vajadusel herniotoomia". Pandi paika ka opi aeg. Öeldi, et tegemist on päevaoperatsiooniga ja samal päeval peale oppi saadetakse koju. Kuna mul on diagnoositud ka eesnäärme suurenemine ja aeg ajalt probleeme urineerimisega, siis arvasin, et peale oppi peaks loogiliselt võttes tekkima haava piirkonnas ka turse, mis võib tekitada mulle suuri probleeme. Lisaks on peale oppi vist ka trombi tekkimise oht? Ühesõnaga, loobusin operatsioonist ja elasin rahulikult ja vaevusteta käeoleva ajani. Nüüd aga umbes kuu aega tagasi tekkisid vaevused uuesti ja ei ole üle läinud. Võimalik, et vaevused tekkisid järjekordsest "tugevast punnitamisest" urineerimisel.
Pöördusin tookord siin lehel sama jutuga ka Teie kolleegi poole, tema ütles et Regionaalhaiglas jäetaks mind peale oppi erinevalt Tartust siiski jälgimisele.
Kuna loobusin siis opist, siis sinnapaika see jäigi. Nüüd küsimus. Kas mul on võimalik tulla Kesk-Eesti elanikuna Teie vastuvõtule (saatekiri olemas) ja kas peale võimalikku oppi oleks võimalik jääda mõneks päevaks jälgimisele, kusjuures oleksin nõus maksma ise haiglapäevade tasu täielikult?
Ja veel, kas võib olla tegu ka lihtsalt sooleprobleemiga ja kas on võimalik teha mingeid uuringuid, nagu ultraheli või röntgenuuringud kontrastainega?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie poolt kirjeldatu ei jäta minule songa muljet. Päris kindlalt songa siiski eitada ei saa, kuna pole Teid läbi vaadanud. Vastuvõtule saate tulla küll, kuid vajalik end registreerida telef. 6171135. Arvan, et vajate sooleuuringuid.