Kõhugaasid, halb lõhn 02.12.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere
Minu mure algas paar aastat tagasi kõhugaasidega. Tundsin aega-ajalt ebameeldivat lõhna, aga ajasin selle liigse puhituse süüks, et gaasid nö iseeneslikult väljusid. Nüüdseks on asi väga ebameeldivaks läinud kuna halb hais tekib ka siis kui sool on täiesti tühi. See kipub juhtuma nii istudes, seistes kui ka käies (küll aga kõige tihedamini just istudes), ning ma ei oma absoluutselt mingit kontrolli selle üle. Mõnikord eritub ka haisvat vedelikku ning kõhukinnisuse korral ka heledamat verd.
Olen käinud gastroenterololoogi juures, kus tehti mulle laktoosi ja gluteiinitalumatuse testid, mis olid normis ning kolonoskoopia, kus avastati veenikomud. Vastust oma murele ma ei saanud.
Palun, kas oskate öelda, millega tegu ning milline oleks ravi? Antud probleem on mu elus väga palju pahandust teinud ning mul on tekkinud suur hirm inimestega suhelda. Arvatakse, et teen seda meelega ning olen saanud selle tõttu väga teravaid märkuseid ja mõnitusi.
Palun abi!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirurgina kardan ei oska ma Teid aidata. Tegelikult just gastroenteroloog peakski olema spetsialist, kes niisuguses küsimuses võiks nõu anda.
Kindel on see, et ühegi inimese soolegaasid ei lõhna hästi. Mida rohkem süüa valku sisaldavat toitu, seda halvemini soolegaasid lõhnavad. Sellistel juhtudel, kui kardate soolegaasidega hätta jääda võiks piirata valgurikaste toitude söömist, tarvitada Espumisani ja söetablette. Mis puutub pärasoole kontrollimatusesse, siis selle parandamiseks on ainult treening - ühegi ravimiga ega operatsiooniga seda parandada ei saa.