Organidoonorlus 25.05.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Olen täitnud organidoonori kaardi ja kannan seda juba oma rahakoti vahel, kuid tegelikult on suur kahtlus, kas ma isegi sobin selleks. Veredoonoriks ma enam ei kõlba. Põen sidekoe erütematoosset luupust al. 2007. aastast. Nüüd on olukord paremaks läinud ja juba vahetame rohtusid nõrgemate vastu. Haigus on kulgenud üsna kergelt. Doonorikaardile kirjutasin igaks juhuks terviserikke ka, sest ei tea ehk mõningaid organeid on siiski võimalik kasutada.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Organite kasutuse transplantatsiooniks piiravad põhiliselt 2 asjaolu
1. Võimalus üle kanda doonorilt mingi haigus
2. Organi kahjustus sel määral, et ta pole uues organismis enam võimeline oma funktsiooni täitma.
Seejuures on osad haigused absoluutseks, teised jälle vaid suhteliseks vastunäidustuseks.
Kui räägime konkreetsest doonor-retsipiendi sobivusest, siis on piiravaid asjaolusid muidugi rohkem.
Kahjuks pole ma päris kindel, kas luupust loetakse piiravaks faktoriks või mitte.