Lipoom? 24.04.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Selline lugu, et abikaasal (mehel, vanust 30) tekkis pea 5 aastat tagasi taha kaelale nagu mingi vistrik. Täpsemalt kohe nagu selgroolüli peale - sellest tekkis siis naha alla suur muna, mis liikus ja mis valus polnud kordagi, liikus - kõik need 5 aastat. Panin failina ühe pildi kaasa, pea et sama mis pildil ainult koha asetsus teisiti ehk siis rohkem keskel ja oleks nagu selgroo peal. Kuna mul endal olnud ka naha alune "pall" mida eemaldati, see osutus siis lipoomiks, mis on healoomuline kasvaja. Mees plaaniski nüüd see aasta operatsioon ära teha ja lasta see eemaldada, kuid juhtus nüüd selline lugu...

Hetkel viibib ta Eestist eemal ja see pall läks laiali. Ta tegi palju sporti, mis oli peamiselt jooksmine ja jõusaal, võttis umbes 10 kg alla ja tema arvates siis nahk pigistas selle lihtsalt laiali. See hakkas nüüd vaikselt valutama ja muutus ka natuke punaseks ehk põletikuliseks. Nüüd on see umbes 6 cm lai. Kuna seal, kus ta on, ei saa teostada MRI-d ja ei saa teha ka patoloogilist uuringut, nüüd tulebki Eestisse kohe seda tegema.
Sealsed arstid ei julgenud torkima hakata enne, kui teada täpselt millega tegu, kuna ta siiski sellise koha peal ja nad ei ole ju enne näinud, milline see pall ikkagi oli varem... Ei eitanud, et võib ka olla pahaloomuline kasvaja.

See muna, mis tal nüüd 5 aastat kokku on olnud, on olnud alati sama mõõduga.

Olen nüüd uurinud väga palju selle kohta, kuid see MRI tundub nii kaugel olevat, et vastust teada, ega teie ise nägemata ei saagi diagnoosi panna, seda ei teinud ka sealsed arstid talle.
Kuid mina tahaks küsida, mis teie sellest arvate, mis see võib olla ikkagi.
See, et ta nüüd laiali läks... on nüüd seda natuke keerulisem välja saada... Kuid siiski, nii palju kui ma uurinud olen siis see tõenäosus, et see võib pahaloomuline kasvaja olla, on pea et olematu.
Märgin ära, et mehel on regulaarselt kontrollitud verd.
Täpselt mitu korda aastas ei oska küll öelda.
Veri ju näitaks ammu ära nende 5 aasta jooksul, et miskit valesti.
Loodan et vastate lähipäevil.
Tänan ette vastuse eest ja suur kummardus teie tehtud töö eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Nagu Teiegi, arvan, et tegu pole pahaloomulise protsessiga. Kuigi ma pilti kätte ei saanud, pakuksin, et tegu võiks olla ateroomiga. Need on sellised tsüstkasvajad, mis mehhaanilise ärrituse korral võivad minna põletikuliseks.
Minu arvamus on ainult oletus ja ärge seda diagnoosina oma pehele veel külge pange.