Labakäes (karpaal-) luumurd ja selle kokkukasvamine 17.03.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Kukkusin suusatades käe peale. Kukkusin nõnda, et pöial ja nimetissõrm jäid ühte pidi ja keskmine sõrm, sõrmusesõrm ning väike sõrm väändusid vastupidi. Kätt oli väga valus liigutada ja läks paiste ning labakäel tekkis verevalum. Käisin emo-s. Tuvastati 4. metakarpaalluu murd. Õde pani käe kipsi. Kolme nädala pärast võeti kips ära. Käsi oli veel veidi paistes ja sõrmi valus liigutada. Kipsi ära võtnud kirurg ütles, et sidemete venituse tõttu võibki olla valus. Kordus röntgeni ei tehtud. Nüüd on kipsi maha võtmisest möödas 7 päeva. Käe sõrmed liiguvad, kuid mind häirib tunne nagu sõrmuse sõrm, mille karpaalluu murdunud oli oleks justkui lühem ning labakäe sees on selline pidev tunne nagu sõrmusesõrme tõmbaks miski randme suunas. Kui ma kätt rusikas hoian on sõrmusesõrme nukk samuti madalamal kui teise käe oma. Minu küsimused: 1) kas võib olla, et mu luu on valesti kokku kasvanud? 2) Kas selline ebamugavus tunne ongi tavaline nähtus pärast taolist luumurdu ja selle kokkukasvamist? 3) Kas on üldse võimalik , et ma tunneks oma labakätte jälle nii, et midagi kusagilt ei oleks pinget? 4) Kas mul on üldse võimalik selle olukorraga seoses midagi ette võtta, et ma oma labakätt jälle loomulikult tunneksin? Mida ja mis kaasnähtused ja tagajärjed sellel olla võivad? Kõik soovitused on väga teretulnud. Aitäh vastamast!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu ortopeedilise probleemiga, mis pole päris minu eriala. Küsimsutele võin kõigile vastata "ja". Kindel on see, et 4 nädalaga selline trauma päris terveks veel ei saa. Trauma võib tunda anda end ka aastate möödudes.
Et saada päris asjatundlikku nõu, soovitan Teil pöörduda ortopeedi- käe spetsialisti poole (dr. Kask, dr. Heiman Tallinnas).