Külma saanud veresooned vasakul jalalabal varvaste lähedal 29.01.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Käisin mitte eriti soojas toas ringi plätudega mitmeid päevi, see tähendab jalad olid riidega katmata ja ei olnud häda midagi. Kuid 10. jaanuaril lõi valu vasakusse jalalabasse. Mõistsin, et jalg on saanud külma. Aastaid tagasi oli mul analoogne olukord süljenäärmetega, parempoolsed süljenäärmed paistetasid üles ja arst ütles hiljem, et need said külma (antud olukorra peapõhjus oli 2 süljekivi, üks saadi operatsioonil kätte, teine lipsas tagasi ja on siiamaani organismis, kui ise vahepeal ära ei ole sulanud, kuid külm kutsus paistetuse esile). Mu jalg paistetanud ei ole, kuid on valus vasakule jalalabale toetuda ja joosta hästi ei saa ja samuti ei saa kikivarvule tõusta nagu sai enne külmetamist. Parem jalg ei saanud külma ja sellega on kõik korras. Süljenäärmete paistetust soovitati ravida mul kohaliku soojendusega sooja lambi abil ja masseerida, olen samuti oma vaskut jalalaba praegu ravinud. Tasapisi läheb paremaks, kuid külmetuseelne olukord pole taastunud. Kas piisab ainult masseerimisest ja soojast lambist või on vaja võtta ka mingeid ravimeid ja kas peab arsti juurde minema või kas läheb see ise üle?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Toas (ka jahedas) lokaalset jalalaba külmetamist hästi ette ei kujuta. Pigem on siiski tegu ortopeedilise probleemiga. Soovitan näidata ortopeedile, kui ise üle ei lähe.