Muna-mügarik peas (2. osa) 10.01.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutasin Teile eelmisel nädalal (teema "Muna peas").
Käisin peas vasakul kuklal (kaelast mõni cm ülevalpool) olevat mügarikku perearstile näitamas. Katsus ja ütles, et lümfisõlm on pistes. Samuti ütles, et vaatame-ootame mõned nädalad, kas hakkab suurenema või vähenema. Ma ei ole viimasel ajal haige olnud. Ma ei saa aru, millest see lümfisõlm siis paistes on...?
Hetkel on katsudes tunda peas nagu kahte kõrvuti olevat mügarikku. Lisakas avastasin mõni päev tagasi vasaku kõrva tagant (kus kõrv kinnitub pea külge) veel ühe väga valuliku punni, mis on umbes poole hernetera suurune. Mis see on? Kas ka lümfisõlm?
Kas selliste lümfisõlmede pärast ei peaks muretsema? Tunnistan, et siiski natuke olen mures. Tahaksin kuulda teise arsti arvamust. Kelle poole pöörduda? Kirurgi? Perearst ütles, et kirurgil pole selle mügarikuga midagi teha.
Samas küsin veel, et tahame peagi hakata rasestumist planeerima. Kas peaksin enne ootama mügarike "ära kadumist"?

Tänan Teid juba ette!
M

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui perearst arvas, et tegu on lümfisõlmega, peaks seda näitama hematoloogile. Kui aga see ei ole lümfisõlm ja on ateroom (seda vist pakkusin mina), siis oleks see just kirurgi rida.
Ateroom rasestumist ei segaks, kui on lümfisõlm, oleks vaja siiski enne välja lülitada rasestumist ohustavad võimalused - verehaigused, infektsioonid.