Pikaajaline häda pärakulõhe ja hemorroididega. 26.11.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervist.
Pöördun siis teiepoole oma pikaajalise murega, loodan, et olete õige arst. Mured algasid siis päris pikka aega tagasi, nii 4-5 aastat. Veritsus ja sügelus pärakus. Mille jätsin umbes aastaks või kaheks ravimata, kuna polnud lihtsalt julgust arstile minna. Aga see sai mulle saatuslikuks, kuna kõht oli nii korrast ära, mulises ja korises kogu aeg. Ja siis ühel päeval hakkasin ma väga halvasti lehkama, arvan, et kõik see kupatus läks mädanema mul sees. Algul oli väga halb fekaalne lehk ja hiljem samapäev eritas tagumik mingit vedelikku ja kohe nii, et argivahe täitsa märg. Aga kui pesu kontrollisin, siis fekaalidest mingit märki ei olnud ja vedelik ise ka ei haisenud, kas siis miski haava vedelik vms? Igatahes juhtus mul see külapeal olles päris mitme inimese nähes. Hais oli väga eemaletõukav ja eks siis proovi inimestele seletada, et pole ennast täis teinud, kui kõik sellele viitab, kuigi nii ei olnud. See oli viimane piisk karikasse ja siis pöördusin perearsti poole. Kõhu korina vastu perearst arvas, et tegemist on ärritunud soole sündroomiga ja kirjutas mulle Linexit välja, mis vähesel määral ka aitas. Ja kontrollis ka pärasoolt ja leidis sealt pärakulõhe. Mille vastu sain 3pakise kuuri Doloprocti(Küünlad). Kuid tegemist oli pikaajalise lõhega ja see ei paranenud mul ära ja siis otsustati et kõrvetatakse see kirurgiliselt kinni. Ja nii tehtigi. Ja operatsiooni lõppedes öeldi mulle, et leiti ka üks hemorroid, mis ka kirurgiliselt eemaldati. Pärast oppi tundus nagu kõik okei olevat, kuni hakkasid samad mured jälle tekkima, et veritsus vetsus käimisel ja lehkamine ja tagumikust eritus vähesel määral ka seda vedelikku, aga mis oli nüüdseks kollakat värvi. Läksin siis uuesti arsti juurde ja kontrolliti kompamisega soolt, leiti jälle üks lõhe. Mille vastu sain siis 6 pakki Doloprocti. Kasutasin ka need kõik ära, mis leevendasid märgatavalt, aga probleemi pole ikka ära võtnud. Valulik roojamine, tugev veritsus(mitte iga kord). Vähene sügelus ja niiske pärak. Ja siis sain tunda mingit uut valu kõhus, mille peale läksin sondi neelama. Leiti ka 12sõrmik soole haavand, mille vastu sain 2 või 3 kuulise Omediprol-i kuuri. Mis ka valud eemaldasid. Aga veritsus, niiske pärak, valulik roojamine, sügelus ja mingil määral ka selle vedeliku eritumine on ikka alles. Ja see muserdab ja murrab mind väga koledalt, sellepärast on mul tekkinud paranoiad, et ma kogu aeg lehkan halvasti ja et kõik minust taga räägivad, kuigi räägivad üldse muudest asjadest. Ja eks kogu see terviserike on mu enesekindluse ära röövinud ja mainele kõva põntsu andnud. Ja nüüdseks olen ma vist neid küünlaid omale terve kasti tagumikku torganud, aga sümptomid on ikka alles. Kõige rohkem teeb mulle muret tugev veritsus, kohe lausa niriseb, aga vähest aega. Ehk võib olla tegu mõne uue hemorroidiga vms? Millise spetsialisti juurde peaksin pöörduma sellise murega, et oma soolestik üle vaadata, sest tahaks sellest rikkest lahti saada, kuna ei lase elada mitte üks raas.
Kõhulahtisusega muresid pole, väljaheitega esmasel pilgul midagi viga pole.
Mõnikord on üle kõhu soole spasmid (kui neid nii kutsuti). Nagu lihaskokkutõmbed,valusad ei ole, aga mõnikord ebamugavad.
Aga peamised on siis niiske pärak, valulik roojamine, veritsus, sügelus ja vedeliku eritumine tagumikust (Eriti trenni ajal).

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Peaksite pöörduma proktoloogi poole. Ainuke selline osakond Eestis oli kunagi Pelgulinna haiglas, mis nüüdseks on kolinud Tallinna Meremeeste Haiglasse (praeguse nimega Lääne Tallinna Keskhaigla). Spetsialiseeritud osakonda enam küll pole, kuid oskustega spetsialistid on alles. Mingil määral tegelevad selliste probleemidega kõik üldkirurgid, kuid kuna Teie häda on nii kaua kestnud ja olete kord juba ka opereeritud, siis soovitan pöörduda võimalusel sinna.