Melanotsüütneevus 09.11.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Esitan küsimuse oma 16-aastase poja nimel, kellel on melanotsüütneevus vasakul käevarrel õla lähedal. Avastasime selle 2,5 kuud tagasi, kuigi oleks võinud avastada juba vähemalt 6 kuud tagasi, see tähendab, et nii kaua on ta seal juba olnud. Ja nüüd lisaks peame veel 2 kuud järjekorras ootama, kuni kirurgile operatsioonile pääseda.
Küsimus: kas on ohtlik nii kaua järjekorras olla, kuna see melanotsüütneevus võib ju ka siirdeid anda, mis võib olukorra veel ohtlikumaks muuta. Kas selle puhul peaks olema kiirabi teenus, et kiirelt eemaldada, et ei oleks saatuslikke tagajärgi?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Melanoom (pahaloomuline haigus) ja melanotsüütnaevus (healoomuline haigus) ei ole mitte üks ja seesama. Esimene võib anda siirdeid, teine mitte. Kui, siis võib Teie pojal olla vaid kahtlus melanoomile, mille tõttu soovitataksegi pigmentkasvaja eemaldada. Loomulikult on "mida varem seda parem" operatsioon teha - säästab Teid närvilisest ootamisest, kuid haiguse leviku seisukohast see väga olulist tähtsust ei oma.