Pimesoole operatsiooni haav 26.03.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, selline mure on siis, et poolteist nädalat tagasi oli pimesoole operatsioon. Selle ajal avastati, et pimesool oli kõhus juba lõhkenud, mitte ei olnud põletikuline, ning mäda oli olnud 10-12 tundi kõhuõõnes. Haiglas pandi dreen ehk siis toru haava kaudu kõhtu, mis siis lasi mädal välja joosta. Kõik oli korras, sain ise liikuda ja 6ndal päeval lasti koju. 8ndal päeval läksin niite välja võtma, mille tulemusena avastati, et haav on veel lahti ja eritab haava vedelikku, mis arsti sõnul tuleneb rasvade ladestumisest haava paranemise käigus. 11ndal päeval ehk täna oli järjekordne aeg pandud niitide välja võtmiseks, seekord samuti tuli jälle vedelikku, arst urgitses haava kääridega lahti ja haavast pandi kõhtu lühike kummipael, mis lubati kodus ise koos plaastriga ära võtta pesema minnes. Nüüd tekibki selline küsimus, kas parem oleks äkki ise lasta haaval hingata ja paraneda, määrida Sodermixi kreemi ja lasta siis viimane niit välja võtta? Või käia endiselt haiglas edasi, lasta arstil haav lahti teha ja vedelikku kogu aeg välja lasta? Sest haava vedelik peaks ju olema see mis haava paranadab.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Uskuge - Teie arst ei taha Teile halba. Koevedelik, mis põletiku puhul paratamatult tekib, peab välja pääsema. Kui pealt lasta haav kinni kasvada ja selle all jääb vedelikukogum, siis varem või hiljem tuleb see nagunii uuesti avada. Kummiriba asetataksegi haava selleks, et hoida haav lahti.