Põlve kedra nihestus 11.01.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervist !
Minul on selline mure, mis vaevab mind juba 8 aastat. Tähendab, et põlve keder käib viimased 8 aastat põlvest välja, õnneks igakord on ise tagasi läinud.
Olen ise suur spordisõber tegelikult ja selle põlve pärast ei saa ma pmt-lt midagi teha. Kuna pean end hoidma ja hästi ettevaatlik olema iga liigutuse suhtes. Ja seetõttu olen kurb, et ei saa teha korralikku sporti. See põlv häirib mind väga ehk see teadmine ja hirm, et ta võib jälle välja käia, mis tähendab jälle suurt valu ja hiljem siis u nädal aega paistetust, kodus püsimist ja füüsiline vabastus ehk ei tohi sporti teha, anda rahu jne.
Olen lugenud mitmeid artikleid, a üldiselt igal pool sama jutt. Olen käinud arstide juures. Kirurg on soovitanud erinevatel aastatel, kas erinevaid geele peale määrimiseks, ortoose, mida on ka ostetud, üldiselt väga ebamugav sporti teha, ja olen ka saanud 2 purki mingisugust liigeste tugevndamiseks pulbri jooki. Kuid siiski ei ole paranenud, käib ikka välja, aga õnneks enam mitte nii tihti naqu algus aastatel, nüüd on käinud aastas paar korda.
Viimati käis see kuu jaanuaris, kuid seekord oli see teistsugune. Seekord ei läinud ta välja naqu tavaliselt, vaid juhtus nii, et olin kükakil, puhastasin jalanõusid ja järsku tundsin, et põlves, täpselt põlve kedra üleval käis terav valu ja tundsin naqu nõksu vms. Siis tõusin püsti, olin ettevaatlik, üritasin jalale toetuda, ja ennäe, valu polegi, sain käia, kuid ettevaatlikult. Imelik tunne oli, kui sellele jalale toetusin. Niisiis läksin koheselt istuma, ja tõstsin jalga üles-alla paar korda, tundsin, kätt peal hoides, kuidas põlv kraksub vms, ja pärast paari viibatust käis päris suur ja kõva kraks vms, nagu oleks midagi paika tagasi läinud. Imelik oli selle juures see, et seekord ei tundnud ma mingit valu, kui ainult siis kui kükitades korraks oli ja mingi nõks käis.
Umbes 3 aastat tagasi käisin spordiarsti juures ja sealt suunati edasi põlv arsti, selle ala spetsialisti juurde. Tema, rääkis mulle, et on võimalik teha operatsioon, seletas mulle lahti ka, kuidas see välja näeks jms, et ühelt poolt sidemeid lõigata ja teisalt tugevndada, aga tema ütles, et see ei ole eriti tõhus varjant, ja ei soovitanud mul seda teed valida, ütles, et treeniksin reielihast.
Aga sellest nagu näha pole ikka abi olnud. Jätsin spordi kah seljataha, pole u 2 aastat korralikku sporti teinud, mõtlesin et hoian end natuke ja et äkki paraneb ära vms. Kuid ei. Ja ma nii tahaks teha sporti ja veel medaleid ja karikaid saada, kuid selleks peab kõvasti trenni tegema, aga ei saa teha kui põlv selliseid trikke teeb ja täiesti juhuslikel hetkedel ja see hirm on ka sees, kuna see valu, kui keder välja läheb on tohutu. Ma vist olen igakord minestanud maha kukkudes, kuna ma kunagi ei mäleta seda, kuidas ma maha sain. Kord olin koos sõbraga korvpalli mängimas kui jälle juhtus ja sõber ütles peale seda, kui olin maha kukkunud, et olen näost täiesti valge.
Sooviks teada teie arvamust ja mida teie oskaksite öelda selle kohta. Äkki on teada mõnda tõhusat viisi. Või, et kas üldse on teada kedagi sellist, kellel on selline asi ära paranenud? Mu vennal on pmt-lt täpselt sama probleem. Hüppas kunagi põlvede peale ja keder käis välja, isa aitas tagasi. Aga peale seda hakkaski välja käima. Ja olen kuulnud ja lugenud, et neid inimesi on päris palju, kellel korra välja on käinud jääbki välja käima.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Min ei ole kahjuks päris õige inimene Teile selles mures nõu andma. Olen üldkirurg, aga tegu on spetsiifilise ortopeedilise probleemiga., milles ei tunne and kompetentsena. Soovitaksin Teil pöörduda dr. Madis Rahu vastuvõtule - ta töötab Põhja Eesti Regionaalhaiglas. Tema on parim , keda mina selles küsimuses oskaksin soovitada.