Tuumori põhjused... 21.12.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervis lp Dr Tepp
Mul oli 8aastaselt healoomuline peaajukasvaja. Ehk oskate öelda/spekuleerida, mis võis neist teguritest peasüüdlane olla.
1)1994 a oli Päikeserohke suvi
2)Mul oli 1994 aastal suvel puuk
3)geneetika, või oskate veel mõnd põhjust pakkuda. mulle on väidetud, et see võis varem alguse saada mõne muu trauma või õnnetuse tagajärjel, aga avaldus just siis

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

2 esimest ma põhjusena igal juhul välistaksin. Geneetika tuleks arvesse, kui Teie suguvõsas oleks analoogset kasvajahaigust esinenud - sellest Te ei kirjuta, mistõttu arvan, et ka selle võiks kõrvale jätta.
Kasvajatega ongi nii, et me saame välja tuua küll hulga riskifaktoreid, kuid konkreetsel juhul praktiliselt kunagi ei saa öelda, et just see asi põhjustas kasvaja tekke. Näiteks kopsuvähja tekkes süüdistatakse küll suitsetamist ja eks ta kindlasti üks faktor ka ole, kuid kuna kopsuvähki esineb ka mittesuitsetajatel, siis üks-ühelist seost välja tuua pole siiski võimalik.