Kannakõõluse operatsioonijärgne taastumine 17.10.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Vigastasin treeningul kannakõõlust, 2 päeva pärast tehti operatsioon, siis möödus veel 3 päeva ja kohmetul kõndimisel karkudega astusin hooletult trepiastemele, lastes hetkeks kogu keharaskuse haigele jalale. Silme eest võtis mustaks ning meeletu valu käis kannast läbi. Sellel hetkel ma ei suutnud korralikult tuvastada, kas valu käis jalapealsest läbi või kannast, kuna kand oli veel opi järgselt tuim. Nüüd, mil algas teine nädal, on jalapealne, õigemini jala väliskülg kuidagi tuim ning käega katsudes selline "imelik" tunne (võrdub tundega, kui oled käe ära maganud ning tõstad seda tuima kätt teise käega taas asendisse, et verevarustus toimima hakkaks). Nii on hetkel ka jalaga.
1. Kas tegu võib olla mingite sidekudede kehva verevarustusega? Mida peaksin tegema, et sellest ebameeldivast tundest (erinevas asendis justkui nõelad torgiksid) lahti saada?
2. Kas seda jalapealset võib masseerida? Võtaksin sidemed lahti ja laseksin jalal õhku hingata (niikaua, kuni see esialgne pool-kips veel peal on, sest nädala pärast seisab ka minul ees mingi "täiskipsi" protseduur). Olen selle kohta siit juba infot lugenud ning teades oma valutunnetust, siis pole võimatu, et ka minul tekib "pildi taskusse" minek. Nii kangesti tahaksin aga ise Teie abiga aru saada, kuidas õigesti edasi toimetada.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie poolt kirjeldatud tuimustunne ei pruugi olla põhjustatud mitte ainult verevarustuse häirest kuivõrd ka närvi kompressioonist. Jälgida tuleks, et kips ega side poleks liiga ümber. Sellepärast tsirkulaarkipsi ei pandagi kohe, et ei tekiks areneva turse tõttu pitsumist. Kindlasti midagi halba ei juhtu, kui sideme korraks lahti seote ja siis uuesti kinni. Ka mudimises ei näe ma midagi halba - parandab vereringet. Mingi tuimus operatsioonipiirkonna ümber on kahjuks paratamatu, sest nahalõiikega saavad paratamatult läbi lõigatud ka selle piirkonna närvi nahaharud.