Kõhukinnisus ja valu tualetis käimisel. 08.10.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

vaevlen kõhukinnisuse käes juba päris kaua aega. Viimasel ajal on tekkinud väga suur valu tualetis käies. Kardan käia. Vahepeal käis kõht läbi umbes 2 korda nädalas, ka harvem, nüüd proovin juua jogurtit ning süüa selliseid toite, mis kõhukinnisust leevendaks. Kohati on ikka väga kinni ja välja midagi ei tule. Siis on ka väga valus.
Praegu on iga kord valus ning see valu kestab ka peale tualetis käimist, umbes 5-10 minutit. Ei oska midagi arvata, mis viga on. Ilmselt on seotud kõhukinnisusega, aga see valulikkus?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõhukinnisusega kaasneb tihti valulikkus defekatsioonil. Punnitamisest võivad tekkida hemorroidid . Roojamasside väga tahke konsistentsi korral võivad päraku piirkonnas tekkida ka väikesed rebendid, millest võib areneda pärakulõhe. Viimane sobibki kõige enam Teie poolt kirjeldatud vaevustega.
Ravis (ja ka profülaktikas) oleks esimeseks nõudeks kõhukinnisuse vältimine. Kõht peab läbi käima vähemalt igal teisel päeval, veel parem kui iga päev. Kui dieediga seda ei saavuta, tuleb võtta lahtisteid ja kui ka see ei aita tuleb kõne alla (kuigi harva) ka soole lühendamise operatsioon. Kõhukinnisuse püsides ei ole püsivat efekti pärakulõhe ravimisel - tagajärjega võitlemisel pole kasu kui põhjus jääb kõrvaldamata.