Operatsioonist paranemine 21.06.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mulle tehakse järgmisel nädalal sapikivide operatsioon. Kuidas pärast operatsiooni käituma pean? Mida ma süüa tohin ja mida mitte? Kui kaua täielik paranemine aega võtab ja kui pikad armid umbes kõhule jäävad?
Tahaksin teada, kas juulikuus on võimalus mul juba tööle minna ?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Sapikivide operatsiooni järgselt, kui see tehakse laparoskoopiliselt, võtab paranemine tavaliselt aega paar nädalat. Kontoritööd saab teha kindlasti juba nädal peale operatsiooni. Kõige pikem arm peaks olema mitte suurem kui 2-3 cm, oleneb kehaehitusest - tüsedal inimesel pikem, kõhnal väiksem - ja sapikivide suurusest. Ülejäänid 2-3 armi on 0,5-1 cm pikkused. Söömise piirangud on vahetult peale operatsiooni rangemad, ajaga piirangud vähenevad. Kõige tähtsam on toidukoguse piiramine peale operatsiooni, esialgu peaks piiduma vedela kerge toiduga. Kui juba kõht on läbi käinud, võib toidulaud olla juba tugevam. Vältida tuleks rasvaseid teravaid toite.