Peensoole operatsiooni järgne elu 08.04.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Mu mees pääses täna haiglast. Oli seal kokku 6 päeva. Peensooles oli auk ja õmmeldi kokku.Täna siis sai lõpuks haiglast välja ja oleks huvitav teada, kuidas tal selle kakamisega olema hakkab? Ta pissib ja puuksutab korralikult ja täna hakkas alles sööma. Palaviku pole, kõht ei valuta, aga kõhus lihtsalt raske olla. Et kas see kõik normaalne? Ning mida ta peaks sööma? Öeldi, et piimatooteid. Seega siis kohukesi, jogurtit, putrusid jne. Ning 10 päeva pärast võetakse niidid ära. Ning kuidas hakkab olema suitsetamisega? Pole minu teada kasulik talle seda hetkel kindlasti mitte teha. Ja öeldi, et kahe nädala pärast võib alles süüa lihatooteid.Igaks juhuks sooviks teada ka Teilt, et ehk midagi uuemat ja targemat. Ette tänades!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Midagi väga targemat ja uuemat mul selle asja kohta kahjuks öelda ei ole.
Peensoole auk on väga ebamäärane mõiste. Kõige sagedamini esinev haigus, mis sellise mõiste alla mahuks on kaksteistsõrmiksoole haavandi perforatsioon. Kui operatsioonist on möödas juba 6 päeva, võib süüa ka lihatooteid. See ei tohiks olla väga rasvane, praetud ega vürtsine ja peab olema hästi näritud/või peenestatud. Kõige tähtsam on, et korraga söödavad toidukogused oleksid väikesed. Süüa tuleks korraga vähem ja sagedammini. Suitsetamine on igal juhul tervisele kahjulik. Haavandtõve puhul on suitsetamine eriti vastunäidustatud eriti tühja kõhuga, kuna nikotiin stimuleerib mao sekretsiooni. sekretsiooni