Mesenteriaalsed lümfisõlmed 26.03.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
Ma ei osanud oma küsimust liigitada ühegi teema alla, loodan et ehk üldkirurg vast oskab vastata!
Mind saadeti günekoloogia osakonnast siseõõnsuste kontrolli ja seal sain paberi, kus oli kirjas, et mul on paremal kõhuõõnes mesenteriaalsed lümfisõlmed, suurima läbimõõt 0,7 cm! Mitte keegi ei seleta, mis see tähendab!?
Kas ma peaks mingisugustele täiendavatele uuringutele minema? Meie suguvõsas meeletult palju vähki ja väike hirm on nahavahele pugenud!
Oma kohalik perearst kirjutab ainult Augmentiini vms iga kaebuse peale!
Infoks, et günekoloogias olin alakõhuvaludega, öeldi et nn emakapõletik. Sain ravi, aga ei aidanud, vaid läksin paiste. Hiljem kirjutas oma günekoloog välja kolmepäevase ravi, mis alguses aitas (ei mäleta rohu nime), kuid tänaseks valud tagasi. Kiirabis öeldi, et mul emaka taga vaba vedelikku ja see ei pidanud midagi erilist olema, pean nede valudega leppima, sest need ei pidanud olema ohtlikud! On see normaalne? Vahel on nii suured valud, et võtab parema jala nõrgaks lausa!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Inimesel lümfisõlmed on igal pool organismis. Normaalselt on nad pehmed ja alla 1 cm ja reeglina me neid ei tunne. LÜmfisõlmede suurenemine ja tihkenemine leiab aset igasuguste põletike korral - lümfisõlm on nagu filter, mis takistab põletikul levida ühest organist või regioonist kogu organismi. Sellisel juhul on lümfisõlmede suurenemine lokaalne (mingis ühes regioonis). Teatud infektsioonide korral võivad lümfisõlmed suureneda ka kogu organismis. Peale põletike esineb lümfisõlmede suurenemist verehaiguste ja kasvajate korral. Kuna lümfisõlmede suurenemise kõige sagedasemaks põhjuseks on põletik, siis antibakteriaalne ravi on igal juhul omal kohal - kui raviga probleem laheneb, on ka põhjus selge. Lümisõlme mõõtu 0,7 cm tuleb lugeda normaalseks. Küll aga ei saa lugeda normaalseks valusid ja kui abi pole saanud, peaks edasi uurima.