Haavand varbal 25.01.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on reumatoidartriit ja sellega on üks varvas kõveraks läinud. Nüüd tekkis sellele varbale haavand, arvatavasti jalats hõõrus katki. Olen perearsti soovitusel kasutanud paari salvi, Braunovidon, Sulfargin, kuid haavand ei kasva kinni. On küll päris väike, umbes poole sentimeetrise läbi mõõduga, ja nii juba üle kuu aja, perearst arvas, et mul on hormoonravi peal, see takistab paranemist. Kuid mida võiks veel raviks kasutada, kirurgile vastuvõtule ei pääse ma veel niipea, olen kuulnud, et mett võiks sellisele haavandile panna, aga ma ei ole siiski seda veel teinud.
Tänan!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kindlasti halvendab hormoonide tarvitamine haavandi paranemist. Lisaks reumatoidartriidile võib haavandi mitteparanemise korral olla tegu ka puuduliku verevarustusega. Samuti raskendab paranemist südamepuudulikkusest põhjustatud turse jalgadel. Igasuguse haavandi paranemiseks on soovitav ka võimalikult vähe liikuda ja hoida jalga kehast kõrgemal, et nii vältida turse tekkimist. Ega meega ravimine polegi kõige halvem mõte - hüpertoonilise keskkonna loomiseks sobivad nii sool, suhkur ja miks mitte ka mesi. Ise eelistaksin siiski 10% soolalahust.
Kindalsti ei tee Te midagi valesti, tehes jalavanne kaaliumpermanganaadi õrna lahusega ja sidudes haavandit soolalahusega. Kaasajal on olemas ka erinevaid haavaplaastreid, kuid Teie jalga nägemata on nende soovitusi raske anda.