Valud paremal pool küljes ja alakõhus 31.03.09 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Juba paar korda viimase kuu jooksul on olnud kummaline tuim ja häiriv valu paremas küljes- kohe roiete lõppemise kohas talje kõrgusel. Vajutades ei ole sealt valusam, kuid vajutades sinna kiirgub teravam valu alakõhtu. Samamoodi alakõhtu kombates lööb tugevamaks küljevalu. Olen 27-aastane, naisterahvas, üks laps, kehakaal normaalne, füüsilist koormust natuke vähevõitu, kiirtoitu ja rasvast ei armasta ning üldiselt toidulaud tervislik. On kahtlus ärritunud soole sündroomile, kuid see avaldub mul konkreetselt sooletegevuse häiretes. Kirjeldatud valu ei seostu vähemalt näiliselt sooletegevusega.

Kas asi võib olla sapikivides? Paar kuud tagasi on tehtud küll kõhuõõne ultraheli, mis näitas kõiki organeid normaalsena- k.a sapipõit.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui UH-sonograafial sapikive ei leitud, siis ei saa minagi seda kahtlustada. UH-ga sapikivid tavaliselt diagnoositakse, kuigi saab ka "mööda" vaadata. Ärritatud soole sündroomiga võivad kaasneda ka valud. Kui teeb häda, peaksite perearstile pöörduma. Ainult kirjelduse järgi ei ole valude põhjust võimalik öelda.